zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Stryszków

V Kalwárii Zebrzydowskej priťahujú pozornosť aj iné úžasné pamiatky, medzi nimi manieristické a barokové vybavenie kostola Panny Márie Anjelskej, maliarska dekorácia korpusu zhotovená Włodzimierom Tetmajerom, a doplnená Karolom Polityńským počas prvých 20. rokov 20. stor., kláštorné budovy, rajský dvor a komplex Krížovej cesty a Krížovej cesty Panny Márie Sedembolestnej a tiež kostol Hrobu Panny Márie. viac

Rezidencia v Stryszowe má za sebou dlhú históriu siahajúcu snáď až do dôb stredoveku. Jej najstaršia podpivničená južná časť so silnými stenami môže byť pozostatkom neskoro stredovekej obytnej veže (dodnes sa dochovali dva veľké piliere na východe a juhu). V dobe renesancie bolo panské sídlo rozšírené o severnú časť s takmer štvorcovým pôdorysom. Táto časť histórie objektu sa snáď spája s Adamom Suským. Dnešný vzhľad je výsledkom prestavby z 18. stor. uskutočnenej vtedajším majiteľom Kazimierzom Wilkońským (vznikla vtedy drevená veranda obiehajúca poschodie, vysoká strecha a maliarska výzdoba). V súčasnosti je dvorec pobočkou Kráľovského hradu na Wawele a predstavuje zaujímavú expozíciu venovanú obytným interiérom z 19. stor.

 

Tvorca šperkov – zlatník Kasper Catigilione

V dobe renesancie, presne v r. 1554, zakúpil Stryszów Stanisław Słupski. Kupujúcim bol Kasper Castiglione, ktorý hneď potom oženil so Stanislavovou dcérou – Jadwigou. Kasper bol zlatník, krakovský mešťan, syn Florenťana Mikuláša, ktorý sa v r. 1519 usadil v Krakove, kam ho pozval kráľ Žigmund I. Starý. Mikuláš bol schopným kamenárom – pripisuje sa mu prístavba hradu v Pieskowej Skale, vieme tiež, že napr. spolupracoval s Bartolomem Berreccim pri zhotovovaní kamenárskych prác v Žigmundovskej kaplnke na Wawele. Kasper sa vydal cestou zlatníctva (dielňu mal na ul. Bracka), vlastnil aj tehelňu v Dębniciach pri Krakove.

Vďaka manželstvu s Jadwigou sa Kasper spojil s rodinami: Pisarzewských, Brandysov, Jagniątkowských a Palczewských. Kráľ Žigmund August ho v r. 1564 povýšil do šľachtického stavu a udelil mu erb Palczewských (rodiny jeho švagra).  Vtedy prijal priezvisko Suski.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie