zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Maków Podhalański

Spona Panny Márie
V kostole Premenenia Pána umiestnil na konci 16. stor. na hlavný oltár prepošt chrámu – Wojciech Dąbski – obraz, ktorému ľudia časom začali hovoriť Panna Mária Makowská.
V 17. stor. zdobili obraz početné votívne dary, iste klenotnícky prevedené, ktoré ale boli skonfiškované Rakúšanmi. Makowská Madona mala tiež niekoľko strieborných šatičiek. Nakoniec sa dochovalo cca 300 drahocenných predmetov zo zlata a striebra, 80 náhrdelníkov z korálok.
Mária zachytená na obraze drží Ježiška, je odetá do plášťa pretiahnutého cez hlavu, ktorý tak vytvára istý druh závoja s ozdobným zlatým lemovaním v tmavej modro-fialovej farbe. Na prsiach jej tento šat spína jednoduchá zlatá spona s diamantom. Takéto ozdoby sa predovšetkým v stredoveku používali k zdobeniu a zapínaniu oblečenia.
viac

Trocha histórie z oblasti zdravia v Makowe

            Keď prechádzame Makowom, mali by sme vedieť, že kedysi na ulici 3. Maja existovala lekáreň „U Anjela”. V rokoch 1889-1935 ju viedol Jan Leopold Lankau, lekárnik pochádzajúci z Ľvova. Zomrel v r. 1935 a bol pochovaný na makowskom cintoríne.

Lankau sa venoval nielen lekárni, pokúšal sa tiež vytvoriť národnú školu vyšívania a veľmi sa zasadil o rozkvet umenia „maľovania ihlou” v meste samotnom i jeho okolí. Na srdci mu ležala aj idea obrodenia Poľska, preto tiež agitoval za vec legionárov, do légií dokonca vstúpili traja jeho synovia. Jeden z nich – Ján Emil, bol spoluautorom slávnej piesne „Białe róże”.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie