zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jordanów – šperky renesančných magnátok

V 2. polovici 16. stor. bolo v dedine Malejowa, na vyvýšenine, vytýčené obdĺžnikové námestie, okolo ktorého vznikla drevená zástavba. Táto činnosť bola výsledkom lokácie nového súkromného mesta v r. 1564 na magdeburgskom práve z iniciatívy Wawrzynca Spytka Jordana. Nové mestské založenie získalo meno Jordanow.
Dnes námestie obklopujú napríklad drevené štítové domy s podlubím a na začiatku 20. stor. vzniknuté eklektické poschodové budovy. Uprostred sa týči radnica z r. 1911 a na severozápadnom okraji námestia sa nachádza sídlo okresného súdu z r. 1903.

viac

Na jednom z obrazov vo farskom kostole najsvätejšej Trojice je zobrazená rodina fundátora Wawrzynca Spytka Jordana – dve mladé ženy na ňom sa vyznačujú dvorskými šatami a nákladnými šperkami. Aj ich nízke klobúčiky pokrývajú diamanty. V 50. a 60. rokoch
16. stor. sa jednalo o veľmi módne kreácie  – šaty tohto typu nosili kráľovné z dynastie Jagelloncov a šperky boli ich neoddeliteľnou súčasťou. Drobným diamantom našívaným na odevy sa vtedy hovorilo ferety alebo feretky.

Sám kostol je novogotická budova z počiatku 19. stor., vystavaná podľa projektu Jana Sase-Zubrzyckého na mieste staršieho chrámu. V jej interiéri sa k tým najstarším pamiatkam radí napr. Panna Mária Jordanowská – skoršia kópia jasnogórského portrétu (spomínaná pred r. 1618).

Wawrzyniec Spytek Jordan (1518-1568) bol dôležitou postavou poľskej renesancie. Zastával napr. funkciu veľkého korunného podkomorníka, krakovského kastelána a vojvodu, sandomierskeho vojvodu a sądeckého kastelána. Podporoval tvorcov a umelcov, stal sa napr. patrónom Mikołaja Reje. Jeho krásny náhrobok sa nachádza v Krakove v kostole sv. Kataríny.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie