zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Rabka Zdrój – hlavné mesto v regióne

Kúpeľná história Rabky začala v r. 1861. Vtedy Julian Zubrzycki (ktorý Rabku získal v r. 1855 a objednal si prieskum tunajších soľaniek), podporovaný Balenologickou komisiou krakovskej vedeckej spoločnosti a jej zakladateľom a predsedom – Józefem Dietlem, vystaval kúpeľné centrum. Výsledky v r. 1855 uskutočnených bádaní preukázali, že rabczańské soľanky okrem iného obsahujú jód a bróm v koncentrácii, ktorá ich stavia na jedno z popredných miest v Európe.
Jednou z prvých v kúpeľoch postavených budov boli tzv. „Kúpeľne” – poschodová kúpeľňová budova s 20 kúpeľňami a 28 obytnými izbami. Boli tu vystavané aj 4 drevené domy a reštaurácia. Slávnostné otvorenie „kúpeľného závodu” sa konalo v r. 1864.
viac

Od r. 1889 sa Rabka, vďaka iniciatíve Macieja Leona Jakubowského začala špecializovať na liečenie detí, ako prvé stredisko tohto typu v Poľsku a tretie v Európe.

Ďalší rozvoj podniku – spojený s rodinou Kadenov (nových majiteľov mesta od r. 1895) –  pokračoval ešte v 30. rokoch 20. stor.

Jódové kúpele v Rabke pomáhajú na artritídu, aterosklerózu, srdečné choroby a ďalšie. Pitie tunajších minerálnych vôd napomáha organizmu v boji s metabolickými chorobami, ateroskleróze, ochoreniam žliaz u detí a mladých ľudí.

Okrem všetkých priaznivých účinkov na zdravie, aké Rabka prináša vďaka svojim soľankám a mikroklíme, ponúka táto obec i bohatú ponuku najrôznejších zákrokov podporujúcich krásu.  V Rabke fungujú dve veľké centrá Spa & Wellness, ktoré ponúkajú širokú paletu rôznych kozmetických zákrokov regeneračných a modelujúcich. Liečebné, starostlivé a preventívne pôsobenie soľanky sa v Rabke využíva už od 19. stor. – tunajšie jódovo-brómové pramene sa radia k jedným z najsilnejších v celej Európe. Toto prírodné bohatstvo bolo využité ako základ pre terapiu, zákroky a kozmetiku ponúkanú v tunajších kúpeľoch. Ich pozitívny vplyv na zdravie a krásu je nenahraditeľný. Rabské kúpele ponúkajú dva rady kozmetiky: „Solankowe SPA" a „Termal SPA Line", vyrábané na základe rabzanskej soľanky, majú čistiace, ošetrujúce, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.

 

Zaujímavú ponuku má Rabka aj pre milovníkov pamiatok: predovšetkým stojí za to prehliadnuť si historickú architektúru kúpeľov, napr. starý hotel „U troch ruží”, ktorý je stále udržovaný v klasicistickej tradícii 19. stor., vila „pod Luboniem” č. 32, na iných stavbách vidíme inšpiráciu alpským rezortmi (napr. vily „Pod Gwiazdą” a „Scholastyk”, na ul. Parkowa 1, 3) alebo zakopiańským štýlom. Navštíviť možno aj farský kostol sv. Márie Magdalény z rokov 1903-1905 a múzeum, ktoré sídli v pôvodnom starom farskom kostole zo 17. stor. (prestavba z 18. stor. , maliarska výzdoba z r. 1802).

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie