zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Czarny Dunajec

Miesto, na ktorom dnes leží Czarny Dunajec, snáď v minulosti predstavovalo jednu z etáp cesty, po ktorej putovali kupecké karavány, prevážajúce jantár. Bohužiaľ to nepotvrdili žiadne archeologické výskumy. Czarny Dunajec je hraničným miestom medzi poľskými zemiami a Uhorskom (geograficky západne od neho prebieha veľmi výrazný predel medzi pomoriami Čierneho a Baltského mora – čo je v súčasnosti aj etnografická hranica medzi Podhalím a Oravou). viac

V r. 1884 ukončil štúdiá na Jagellonskej univerzite v Krakove  Ignacy Trybuła. Získal titul magistra farmácie.  Trybuła vystaval v Czarnom Dunajci dom, v ktorom sa nachádzal jeho byt a v r. 1900 si tam otvoril lekáreň. Jeho deti šli v stopách otca a študovali farmáciu, jeden zo synov dokončil štúdium medicíny. S lekárňou v Czarnom Dunajci sa spojil predovšetkým Kazimierz, ktorý ju pekne zariadil vyrezávaným dubovým nábytkom. Funkciu miesta prezrádzala nad vchodom zavesená lampička s Asklepiom. Vybavenie lekárne Trybułov sa stalo súčasťou zbierok Tatranského múzea v Zakopanom.

 

Niekoľko obcí na Orave sa ocitlo na jantárovej ceste, ktorá vznikla v rámci medzinárodného projektu, o ktorom už bola reč vyššie. Medzi nimi je obzvlášť dôležitá, v rámci nami navrhnutej trasy, Lipnica Wielka, v ktorej sa nachádzajú liečivé sírne pramene. Je to tiež posledný bod tejto trasy, ktorý leží takmer pri juho-západnej hranici oblasti Karpackej Mapy Przygody. Po ceste do Lipnice stojí za to navštíviť skanzen (Oravský etnografický park).

 

Czarny Dunajec zdobí pamiatka z konca 18. stor., kostol vystavaný na mieste staršieho chrámu. Jedná sa o murovaný trojlodný svätostánok s presbytériom zakončeným polkruhovou apsidou. V r. 1870 k nemu bola na severe pristavaná kaplnka. Mesto prežilo svoje obdobie slávy na začiatku 19. stor., vypovedajú o tom jeho popisy od Ludwika Zejsznera. Pozornosť turistov priťahujú aj nemnohé czarnodunajecké domy, obvykle murované, omietnuté, so stĺpovou verandou.

 

V Zubrzyci Górnej sa nachádza jeden z najzaujímavejších a najväčších skanzenov v okolí. Múzeum sa na území Oravského etnografického parku snaží predstaviť kultúru tohto regiónu ako celok. Vďaka tomuto predsavzatiu sa v skanzene prezentujú obytné stavby, vybavenie interiérov, hospodárske budovy typické pre Oravu. Nájdeme tu napr. sýpku a pivnicu pre skladovanie poľnohospodárskych produktov, včelín s charakteristickými typmi úľov. Okrem toho si môžeme prehliadnuť i pílu, práčovňu, kováčsku dielňu a lisovňu oleja. Popredné a najcennejšie pamiatky skanzenu – dvor Moniakov spolu s hospodárskymi budovami ukazuje život vrstvy drobnej šľachty.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie