zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Lipnica Wielka – liečivé sírové pramene

Lipnicu Wielku v r. 1606 založil richtár Michał Śmietana a 9 valašských osadníkov. Osada získala valašské právo. Jej poloha na úpätí Babej Góry je nesmierne malebná a okolitá príroda nás očaruje svojou krásou. Obec leží v beskydskej časti Hornej Oravy, na území tiahnúcom sa pozdĺž potoka Lipniczanka. Jej dolná časť dosahuje až k Oravskému jazeru, horná sa tiahne k vrcholu Babej Góry.

viac

Lipnické sírne pramene

Veľkou zvláštnosťou a zároveň turistickou atrakciou Lipnice sú sírne pramene. K najznámejším patria pramene: „Jackov prameň”, „Pod Sosenką” a „Heródka”. Ľahko ich nájdete, sú dobre označené ako v teréne, tak na mape. Môžete si pri nich odpočinúť a napiť sa „jojkovej” vody, tak totiž miestni nazývajú vodu z nich a to kvôli jej špecifickému zápachu a chuti. Nepochybne najkrásnejším a veľmi výdatným je Jackov prameň. S ohľadom na jeho hodnotu začal byť od r. 1997 chránený vyhláškou nowosądeckého vojvodu a zapísaný medzi prírodné pamiatky. V citovanej vyhláške sa píše: „Leží na pravom, strmom nezastavanom brehu Lipniczanky a na pravom brehu jej neveľkého prítoku, nachádza sa na výchoze hrubolavicového magurského pieskovca. Biele usadeniny síry vyskytujúce sa na prúde odtoku jojkovej vody do riek, sú dobre viditeľné a pre užasnutého pozorovateľa priam zarážajúce”.

Voda Piotra Borowého

Neďaleko centra Lipnice Wielkej sa nachádza prameň, ku ktorému sa viaže miestna legenda. Napriek tomu, že testovania neukázali na zložení z neho pochádzajúcej vody nič neobvyklého, je mnoho obyvateľov z okolia presvedčených o jej zázračných vlastnostiach. Z prameňa mal piť Piotr Borowy, ľudový prorok a politický aktivista na Orave prelomu 19. a 20. stor. Údajne sa zvykol modliť pri zmienenom prameni, čo niektorí považujú za príčinu neobvyklých vlastností vody. Miesto okolo vodného zdroja bolo upravené pred 20 rokmi, kedy sa do tejto záležitosti vložil vtedajší prepošt – Bolesław Kołacz – spolu so starostom Franciszkom Adamczykom. Vtedy bola studnička zastrešená. Od tej doby ju často navštevujú nielen miestni, ale i cezpoľní, ktorých, často aj zďaleka, do Lipnice ťahá viera v zázračné vlastnosti prameňa.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie