zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Rożnów: zvyšky renesančnej tvrdze

Punkt na szlaku: Archeologická trasa

Pod hradom začal v druhej polovici 16. storočia hajtman Jan Tarnowski, ako jeden z prvých v Poľsku, budovať obranný komplex. Malo ísť o štvorhrannú budovu, nakoniec sa však stavba nerealizovala. Východná časť bola postavená z kamenných blokov. Vyhotovená bola päťstranná ochodza (raná forma bastiónu), obvodový plášť so strážnicou a pred nimi bola vyhĺbená priekopa. viac

Steny s krížovými strieľňami sú ovenčené pseudopodsebitím s otvormi pre podstreľovanie stien. Objekt sa nachádza blízko cesty, takže sa k nemu dá dostať bez väčších problémov.

 

Hajtman Jan Tarnowski – Významná postava poľských renesančných dejín. Narodil sa v roku 1488 do zámožnej rodiny Leliwitov Tarnowských. Bol preslávený stratég, vojak a tiež spisovateľ. Počas svojho života zastával významné hodnosti a plnil dôležité úlohy. Stal sa okrem iného aj veľkým korunným hajtmanom. Zomrel v roku 1561.

Ak budeme putovať ďalej údolím Dunajca, pomerne často narazíme na značky upozorňujúce na staré hradiská. Začínajúc ústím rieky Kamienica u Zabrzeżí, až po tretí meandr u Kurowa a Białowody. Na 45 km dlhom úseku stálo okolo desať hradísk. Všetky sú položené na dobre hájiteľných návršiach alebo výbežkoch na Dunajci tzv. ostrožiach. Hradiská mali oválny tvar a ich okraje lemovali hlinené, kameňohlinené valy (súčasťou týchto valov bola väčšinou aj drevená konštrukcia, ktorá siahala až k samotným domom - polozemniciam hradiska). Alebo tiež samostatné kamenné steny, za ktorými bol nasypaný hlinený val, a spoločne s priekopou tak tvorili účinnú fortifikáciu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie