zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Hrad Niedzica – komplex v Niedziciach

Punkt na szlaku: Archeologická trasa

Zámok sa nachádza na strmom výbežku kopca, na pravom brehu Dunajca (nad priehradou). Prvá zmienka sa vzťahuje k roku 1352, hovorí sa o ňom ako o Dunajci. V týchto dobách ležal na uhorskom území.
viac

Stredoveká stavba sa skladala z troch samostatných častí: horného, stredného a dolného hradu, z ktorých každý mal svoje nádvorie. V minulosti mal hrad veľa majiteľov, hlavne Berzevicza, Hieronima a Olbrachta Łaska, Horvathy, patril aj talianskemu rodu Joanellichov a konečne Salamonówom (až do roku 1944). Po vojne bol reštaurovaný a vznikla tu muzejná expozícia Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Dom združenia tvorivej práce a histórie umenia). Mnoho rokov tu prebiehali konzervátorské práce a špecializované výskumy. Archeologické výskumy potvrdili, že tu existovalo ranestredoveké hradisko (zvyšky obranného valu, do skaly vyhĺbená vodná nádrž o hĺbke 4 m s odkaľovacím kanálom). Prvotná stavba stála do počiatku 14. storočia. V druhej polovici 13. storočia sa ešte skladala z drevených budov obohnaných obrannou palisádou. Okolo roku 1330 bol vystavaný kamenný hrad so stenou 6 m. V nasledujúcich storočiach sa ďalej rozširoval a vznikali prístavby. Výslednú podobu mu dala prestavba, ktorá prebehla v rokoch 1595-1601.

 

Na hrade sa nachádza malá expozícia s predmetmi získanými z archeologických výskumov, prebiehajúcich v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Jedná sa hlavne o fragmenty kachlí z 14. -19. storočia, fragmenty dlažby zo 14. storočia, hlinené fajky z 18. a 19. storočia, časti náradia z 13. a 14. storočia, hroty zo striel kuší pochádzajúcich zo 14. - 15. storočia, mince (medzi nimi aj koruna Žigmunda III. Vasy a litovský šiling), fragment okutia knihy z 15. storočia, stredoveký náramok, udidlo z 15. storočia, tesák, krúžková zbroj, kovanie čakanu zo 17. storočia a iné drobné artefakty z obdobia 15. - 19. storočia.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie