zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Dobczyce – Zámok

Punkt na szlaku: Archeologická trasa

Zámok v Dobczyciach je situovaný na skalistom okraji strmého kopca, na západ od starej časti mesta. viac

Stavba sa týči nad údolím Raby. Budova horného zámku, najstaršej časti objektu, bola založená na trojuholníkovom základe. Vo vnútri malého nádvoria, ktoré obklopovalo zámocké budovy, bola vyrazená do skaly osem metrov hlboká studňa. V juhovýchodnom rohu bola vystavaná veža. Po nej sa zachovali základné steny, nachádzajúce sa v suteréne a v pivnici.

Dolný zámok, vybudovaný neskôr za čias Lubomírskych (tí dali budove nový, renesančný charakter), bol zničený v 19. storočí v dôsledku zosuvu pôdy v neďalekom kameňolome.

V súčasnej dobe sídli v areáli zámku Regionálne múzeum PTTK. V 60. rokoch 20. storočia tu boli uskutočňované vykopávky, ktorých výsledky dosvedčujú existenciu ranej piastovskej pevnosti s drevenou fortifikáciou. Z 13. storočia, tj. z doby stavby horného zámku (hradu), pochádza hutnícka pec a kováčske výrobky, nájdené v jednej zo sál. Archeologické práce na zámkovej hore, dokázali odhaliť aj fragment zbrane a nádoby lengyelskej kultúry pochádzajúce z doby 3900 pr. n. l.. Okrem toho sa našli stopy po osadníkoch z prelomu doby bronzovej a železnej (Halštat) patriacich k lužickej kultúre (1200-400 pr. n. l.).

Začiatok archeologických prác, bol pre dobczycký zámok prelomovým obdobím. Práce boli započaté vďaka angažovaniu sa miestneho učiteľa zemepisu, Władysława Kowalského. Tým sa zároveň započali aj rekonstrukčné práce zdevastovaného objektu.

 

Regionálne múzeum PTTK

www.zamek.dobczyce.pl, tel. 12 2711176, ul. Podgórska 1

V múzeu, otvorenom na zámku, sú vystavené artefakty nájdené pri archeologickom výskume. Za zmienku stojí tajomná hlava slovanského boha, stredoveké a novšie zbrane, keramika a predmety viažúce sa k hutníctvu na zámku.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie