zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

DVOREC V JEŻOWEJ

Obranný dvorec v Jeżowej je jedným z najlepšie dochovaných obranných dvorcov v Poľsku. Pred viac než sto rokmi boli pánmi na Jeżowe poľskí bratia, teda ariáni. Kaštieľ je tiež známy vďaka tomu, že vo dvorci strašia až dve biele panie! Legenda rozpráva aj o existencii chodieb spojujúcich dvorec s už neexistujúcim strážnym hrádkom z dôb Kazimíra Veľkého, ktorý ležal na druhej strane riečky Białej, aj s hradom v neďalekej Bobowej. viac

Goticko-renesančný dvorec vystavaný na miernom svahu nad riekou Białou Dunajcowou má obranný charakter. Palisáda a priekopa, ktorej obrysy sa tu ešte dajú rozpoznať, bránili prístup do pevnosti. Na juhovýchodu svahu sa dochovali aj stopy štvorcovej renesančnej záhrady. Poschodový dvorec s vysokými pivnicami bol vystavaný z pieskovcových blokov, omietnutý a pokrytý šindľovou strechou. Na juhovýchodnom nároží sa nachádza oválna bašta, ktorej horná, širšia časť je podoprená niekoľkými krakorcami (svorníky) v podobe okolo bežiacich arkád. Do dvorca sa vstupuje po schodoch umiestnených pri severnej stene a pod nimi sa nachádzajú dvere do vysokej pivnice. Plán dvorca sa podobá štvorcu. Vo vnútri sa dochovalo: ostenie dverí, v poschodí krb s ionskými stĺpmi a nad dverami v západnej izbe - adoračná tabuľa zobrazujúca Adama Strasza kľačiaceho pred Kristom klesajúceho pod ťažobou kríža. To všetko je súčasťou pôvodných renesančných kamenárskych prác. Renesančné maľby: krajiny a rastlinné ornamenty a podobizne svätých zdobia steny izieb a bývalej kaplnky.

 

História:

Dvorec bol pravdepodobne vystavaný na konci 15. stor. V r. 1529 sa dostal do rúk Adama Strasza erbu Ogończyk, ktorý ho prestaval, znížil o jedno podlažie a k južnej časti s oválnou vežou domuroval severnú časť s rovnakou šírkou. Práce boli ukončené v r. 1544, o čom  svedčí nad vstupom do dvorca umiestnená tabuľa s erbom Ogończyk a nápisom: "Kde je Pán Boh s nami, všetko budeme mať".

Dvorec v  Jeżowej zmenil majiteľa veľakrát. Na konci 18. stor. plnil úlohu sýpky a opravy sa dočkal až okolo r. 1900 - kedy sa stal majetkom Kazimierza Ramułta. Po 2. svetovej vojne bola budova opäť opustená až v 60. rokoch 20. stor. došlo k jeho reštaurovaniu a obnoveniu vzhľadu z epochy renesancie.

Zaujímavosti:

Dvorec v Jeżowej slúžil ako plenér výborným umelcom. Medzi jeho múrmi pobývali a vo svojich náčrtníkoch a na plátnach ho zvečnili okrem iných Artur Grottger, Józef Mehoffer a Stanisław Wyspiański.

 

Poloha:

Na západnej strane štátnej cesty 281 z Tarnowa do Grybowa a Krinice medzi obcami Wilczyska a Bobowa.

GPS: N - 490 41` 23”; E - 200 55` 44” – 283 m n. m.

 

Príjazd:

Hneď pri ceste

 

Literatúra:

  1. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007
Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie