zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

ZÁMOK V NAWOJOWEJ

Necelých 6 kilometrov od Nowého Sączu, v Nawojowej, si môžeme prehliadnuť novogotický zámok obklopený parkom. Počiatky stavby siahajú do 16. stor. Rod grófov Stadnických ju rozšíril a učinil z nej svoju rodovú rezidenciu. Tomuto rodu za mnohé vďačí nielen Nawojowa, ale aj okolité územie. Stadnickí sa zaslúžili o hospodársky a spoločenský rozvoj tejto časti Sądecka. viac

Na strmom svahu v centre Nawojowej je umiestnený zámok v novogotickom štýle. Prízemie a pivnice pochádzajú z skoršieho obdobia - z 16. - 17. stor. Veľmi silné murivo stien, valené a kamenné klenby, obdĺžnikové portály, to sú prvky práve z tohto obdobia.

 

História:

Dedina Nawojowa bola založená v 14. stor. krakovským kastelánom Nawojom z Tęczyna - odtiaľ názov Nawojowa. Neskôr patrila rôznym magnátom - Lubomirskym, Branickym až sa nakoniec v r. 1800 stala majetkom rodiny Stadnických. Posledný majiteľ - gróf Adam Stadnicki, vzdelaním lesník - dbal na okolité lesy. Patrila mu aj Szczawnica, rycerské a roztocké lesy. On sám a jeho rodina sa počas poslednej vojny zapojili do partizánskej a podpornej činnosti. Zámok vďačí Stadnickým za krásny park, jediný svojho druhu (dnes bohužiaľ nejaký zanedbaný). Od roku 1986 sa nachádza v Registri prírodných pamiatok. Park bol založený v roku 1840 grófom Edwardom Stadnickým, ktorý bol známy svojou láskou ku stromom. Ním privezené ukážky rastú v parku dodnes. Dreviny sú zmiešané, nájdeme tu rôzne druhy, aj cudzieho pôvodu. Sú to napr. platan, ľaliovník, červené duby, tuje, tisovce, jedľovce, cercidovníky japonské a mnoho iných. V parku nájdeme aj jedlé gaštany (Castanea sativa), ktoré v západnej Európe rozšírili starovekí Rimania.

 

Po vojne bolo pole, lesy a zámok znárodnené. V zámku najskôr sídlila poľnohospodárska technická škola, počas stanného práva tu mala svoje sídlo jednotka ZOMO. V súčasnosti sa v priestoroch zámku nachádzajú kancelárie Centra poľnohospodárskeho poradenstva a Agentúry reštrukturalizácie a modernizácie poľnohospodárstva.

 

Poloha:

V centre obce Nawojowa na neveľkom kopci.

GPS: N - 490 33` 34”; E - 200 44` 43” – 370 m n. m.

 

Príjazd:

Cestou č. 75 z Nowého Sącza smerom na Krynicu. Zámok leží na neveľkom kopci v centre Nawojowej.

 

 

Literatúra:

 

  1. Beskid Sądecki – Bogdan Mościcki, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2002
  2. Okolice Krynicy – Bogdan Mościcki, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 1999
  3. Beskid Sądecki, Przewodnik – Tomasz Darmochwał, Agencja TD – Białystok 1997
  4. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007

 

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie