zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

ŽUPNÝ HRAD VO VELIČKE

Jednou z najväčších turistických atrakcií Malopoľska sú Soľné náleziská vo Vieličke. Toto podzemné kráľovstvo navštívi ročne viac ako milión turistov. Časť z nich rovnako zamieri do neďalekého miesta, úzko spätého s dejinami náleziska župného hradu. viac

Hrad sa skladá z troch hlavných stavieb: Stredného hradu (13.-14. stor.), Severného (15. stor.), Južného (19.-20. stor.) a bašty (14. stor.).

História:

Základy hradu pochádzajú z 13. stor., z doby vlády kniežaťa Henricha IV. Proba, predstavujúce zároveň počiatky krakovskej župy, teda soľného podnikania, patriaceho panovníkovi. Vtedajším správcom, zodpovedajúcim za riadnu správu majetku bol kráľom menovaný župan. Skutočný rozkvet mesta a hradu nastal za vlády Kazimíra Veľkého. Kráľ Veličku založil na nemeckom práve, zásadne zosilnil a prestaval hrad. Za jeho panovania predstavoval príjem z ťažby soli štvrtinu príjmov kráľovskej pokladne. V 18. stor. boli pozemky okolo stavby premenené na záhradu, ktorá do dnešnej doby svedčí o atraktívnosti hradu, ako obľúbeného miesta stretávania a odpočinku obyvateľov Veličky a turistov. Na súčasnej podobe budov sa podieľali katastrofy, požiare, vojny, obliehania, ktoré hrad sužovali po 650 rokov. Najvážnejšie škody spôsobilo ostreľovanie sovietskymi vojskami v roku 1945. Rekonštrukcia skončila v roku 1992. Reštaurovaný hrad je v súčasnosti sídlom Múzea krakovských žúp. V rámci prehliadky hradu je možné prezrieť si stálu archeologickú expozíciu, zbierku soľničiek a aktuálne krátkodobé výstavy. Raz ročne sa tu koná Sviatok soli.

 

Poloha:

Centrum mesta

GPS: N - 49o 59` 02”; E - 20o 03` 34” – 245 m n. m.

 

Príjazd:

Na ceste č. 4 odbočte do Veličky

 

Literatúra:

 

  1. Małopolska – Mariusz Gotfryd; BOSZ – Olszanica 2007

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!