zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

DVOREC VO WYSOKEJ

Obklopená malebným pohorím Żywieckých Beskýd, leží Wysoká trochu južnejšie od Jordanowa. Stojí tu renesančný dvorec z kameňa a tehál. Kto chce niekoľko hodín vstrebávať dedinskú atmosféru starého Poľska, počúvať príbehy o staropoľskej kultúre, stredovekej, renesančnej, barokovej, dvorskej, meštianskej, ľudovej a dokonca náboženskej hudbe, ťažko v Malopoľsku nájde lepšie miesto. viac

Dvorec bol postavený z lomového kameňa a tehál na obdĺžnikovom pôdoryse. Jedná sa o poschodovú, podpivničenú stavbu, zakrytú vysokou valbovou strechou s keramickými taškami, so štyrmi prístavbami. Rohy stavby sú spevnené opernými piliermi, steny omietnuté. Okolo dvora sú jasne viditeľné stopy terasovitej záhrady, geometricky obohnané stromy, rovnako ako ďalšie zmeny v podobe plánov založenia anglického parku. Vnútorné usporiadanie dvorca je jednokrídlové, zatiaľ čo horné poschodia boli členené. Rozsiahla sieň vedie do salóna (na ľavej strane) a do kuchyne (napravo). Sieň a salón sú zakryté valenou klenbou s lunetami, kuchyňa je zakrytá dreveným stropom. Vstupné otvory  sú na poschodí zdobené prostým, kamenným, ranobarokovým obrúbením. Do poschodia vedú z chodby široké, drevené schody. Miestnosti hore sú, podobne ako kuchyňa, zakryté drevenými stropmi. Hlboké, piliermi rozdelené pivnice sú zakryté valenou klenbou s lunetami. 

 

História:

Ves Wysoka je v prameňoch spomínaná ešte pred rokom 1581. Patrila kráľovskému kastelánovi Spytkovi Jordanu zo Zakliczyna nad Dunajcom a v tom istom roku sa stala majetkom jeho zaťa – kališského vojvodu – Kaspra Zebrzydowského. Pred delením Wysokiej bol dedičom Józef Sierakowski, následne Stadnickí, a od roku 1793 – Laryšovia. V 19. storočí patrila ves Wężykom, a v 1. pol. 20. stor. Żeleńskym, od ktorých majetok po 2. sv. vojne prevzal štát. Dvorec, postavený v 17. stor. bol osídlený až do roku 1848, odkedy, ako opustený, plnil funkciu sýpky. V rokoch 1910-1912 bol opravený a slúžil ako obytná rezidencia. Na jeseň roku 1939 stavba vyhorela. O tri roky neskôr bola prestavaná a využívaná ako škola. Neskôr slúžila ako rekreačný objekt. V roku 1988 opustenú a rozborenú stavbu kúpili Anna a Antoni Pilchowia z Krakova. Noví majitelia uskutočnili dôkladnú rekonštrukciu, navrátili mu dávny vzhľad a prispôsobili ho obytným potrebám.

 

Zaujímavosť:

Pri dvorci funguje nadácia „Lutnia Staropolska”, zaoberajúca sa štúdiom starej kultúry  a hudby, a tiež Bractwo Lutni z Dworu na Wysokiej, teda skupina interpretujúca vokálne a hudobne - vokálne renesančnú hudbu.

 

Poloha:

Pri obecnej ceste z Jordanowa do Spytkowic. Asi 4 km na juh od Jordanowa

GPS: N - 490 37` 17”; E - 190 50` 52” – 580 m n. m.

 

Príjazd:

Hneď pri ceste.

 

Literatúra:

  1. Małopolska, Mariusz Gotfryd – BOSZ Olszanica 2007
Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie