zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Myślenice

Myślenice – jedno z dôležitých miest v okolí Krakova, ktorým kedysi prechádzali vozy so soľou. Pracovali tu remeselníci a predajcovia soli. Vďaka svojej lokalizácii na obchodnej ceste sa mesto rozvíjalo a bohatlo… viac

Jedna z trás, ktorou prechádzali povozy so soľou, viedla cez dedinu Myślenice, nachádzajúcu  sa južne od Krakova.

O stredovekom pôvode Myślenic svedčí ich urbanistické rozvrhnutie. V 15. storočí boli významným sídlom, kde prosperovali remeselníci a predavači soli. V 16. storočí pokračoval rozvoj mesta. Ale v druhej polovici storočia prešlo myślenické fojtstvo pod krakovskú kastelániu, čím začalo menej priaznivé obdobie v dejinách Myślenic.

K zaujímavým pamiatkam v Myśleniciach patrí tzv. Grécky dom, ktorý kedysi slúžil ako mestský hostinec. Dvojposchodová budova s valenou strechou a manzardou, bola postavená v 18. storočí. Dnes tu sídli Regionálne múzeum.

            V 14. storočí existovala v Myśleniciach colná komora, vyberajúca poplatky od kupcov voziacich tovar do Uhorska. Zmienku o nej nájdeme v listine, ktorá tiež spomína myślenický hrad. Stavba existovala už v 13 a 14. storočí a v druhej polovici 15. storočia prestala plniť svoju funkciu. Nový hrad vybudoval v 16. storočí Wawrzyniec Spytek Jordan, ale bohužiaľ v nasledujúcich storočiach zostala rezidencia opustená a na konci 18. storočia boli jej zvyšky zrovnané so zemou. Pozostatky stredovekého myślenického hradu sa dochovali v podobe fragmentov múrov kamennej veže, nachádzajúce sa na cípe kopca Uklejna, na pravom brehu Raby. 

 


Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie