zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Rabka Zdrój – slané vody, ktoré liečia.

Rabka Zdrój je ďalšie miesto spojené so „soľnou minulosťou”. História soli tu siaha až do 10. storočia. viac

Jan Długosz v Knihe platov priamo hovorí o soli z Rabky a konkrétne tu uvádza miesto zvané „Rabszyca”, na ktorom (medzi rokmi 1254-1380) vznikla dedina Rabka. Stojí za zmienku, že sa v oblasti od Mogilan, na juh cez Szczyrczyc k dnešnému Nowému Targu, nachádzali soľné žriedla (13. stor.) „Aque Solna” a „sla de Rabschyca”. Pravdepodobne ide o slanú stružku, teda dnešnú Słonu, prameniacu na východnom konci Rabky, vedľa dedinky Słone.

Zaujímavá epizóda v histórii soli v Rabke mala miesto v 18. storočí. Roku 1772 sa stal administrátorom Krakovských žúp, v súlade s rozhodnutím Viedenského korunného úradu, Alexandr Heiter von Schonweth, dvorný radný. Jedným z jeho činov v úrade bola príprava nových nálezísk kamennej soli v Haliči. Rabka patrila k miestam, od ktorých sa očakávalo, že sa tu bude soľ nachádzať. Nakoniec sa tento zámer ale nepodaril. Je známe, že miestni ľudia užívali v hojnosti miestnu studničku a jej slanú vodu k soleniu potravín, pečeniu chleba a napájaniu dobytka, a narušovali tak fiškálne záujmy štátu. Po dvoch rokoch došlo k uzatvoreniu týchto studní.

Dnes je Rabka známa predovšetkým vďaka liečivým vlastnostiam svojich slaných vôd. Samotné kúpele boli vybudované v 19. storočí, kedy sa mesto stalo majetkom rodiny Zubrzyckých. Oficiálne sa otvorili v roku 1864.

Aby ste pocítili liečebné účinky soli v Rabke, odporúčame navštíviť Kúpeľný park, založený Julianom Zubrzyckým v 19. storočí. Miesto cez svoje liečebné vlastnosti nešetrilo ani na tých estetických: na bohatom stromovom parku alebo rôznorodej škále rastlín. Navyše sa na území parku nachádza žriedlo Helena s historickou pumpou, ťažbe solanky a pitiu minerálnych vôd slúžia ďalšie dva veľmi dôležité objekty v Rabke, malebné, drevené pavilóny, nachádzajúce sa na území parku.

Pavilón v Rabke je akým si „inhalatóriom“ na sviežom vzduchu, čo znamená, že pri pobyte v jej blízkosti môžete dýchať neobvykle bohatú mikroklímu, ktorá má vynikajúci vplyv na imunitný systém. Aby ste pocítili jej pozitívny vplyv na zdravie, musíte zostať v blízkosti pavilónu najmenej 15-20 minút.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie