zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Orawka

Orawka je dedina spadajúca do obce Jabłonka. Bola založená roku 1585 na valašskom práve. Práve tu sa nachádza pekný, drevený kostol Jána Krstiteľa. viac

Najvýznamnejšou pamiatkou v Orawke je kostol Jána Krstiteľa zo 17. storočia. Jedná sa o jednolodný chrám so zrubovou konštrukciou, pokrytý šindľami ako na streche, tak aj na stenách a s charakteristickou vežičkou. Vo vnútri kostola môžete vidieť figurálne -ornamentálne maľby zo 17. a 18. storočia a heraldickú výzdobu predstavujúcu  erby osobností, spojených s históriou Orawky. Samotný objekt bol v prvej polovici 20. storočia niekoľkokrát prestavaný. Z tej doby pochádza aj vybavenie (vyniká v ňom skupina Ukrižovanie visiace na víťaznom oblúku) a v sakristii sa nachádza neskoro gotická socha predstavujúca Ježiša Krista. Hlavný oltár a dva bočné oltáre boli vyrobené v prvej polovici 18. storočia. Ku starším objektom patrí monštrancia z 15. storočia. Z roku 1670 pochádza kostolný organ. Na počiatku 18. storočia bola ku kostolu pristavaná murovaná kaplnka Panny Márie Bolestnej.

Neďaleko kostola stojí budova farbiarne z osemnásteho storočia so slnečnými hodinami, ktoré sa nachádzajú na vrchole južného priečelia. Venujte pozornosť jej charakteristickej streche (tzv. lámaná sedlová strecha). História tohto objektu sa viaže k obchodnej ceste do Uhorska, vedúcej cez Orawku. Budova totiž kedysi slúžila ako skladisko - v jej pivniciach bola uchovávaná soľ. Na prelome 19. a 20. storočia sa tu farbili plátna vyrábané na Orave.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie