zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Nový Sač, Galéria Stará Synagóga, ul. Berka Joselewiča 12

Sancer Szul – mestská Synagóga viac

Malá zbierka judaikov, ktorá je prezentovaná v Galérii Stará Synagóga pri ulici Berka Joselewiča v Novom Sači, rozpráva o sadeckých Židoch. Ich niekoľkostoročnú prítomnosť nám v meste pripomína tá istá budova – do roku 1939 mestská synagóga Sancer Szul, ktorá sa nachádza v srdci sadeckej židovskej časti.

Tehlová synagóga ktorá bola postavená v Novom Sači v druhej polovičke XVIII storočia, aj keď povolenie na jej stavbu sadecká židovská obec získala až na konci XVII storočia. Stavebné práce sa oneskorili z dôvodu rozporov z mestským právom Norbertanov, ktoré nevyjadrilo súhlas na lokalizáciu synagógy v blízkosti ich kláštoru. Synagóga postavená na rohu ulíc Berka Joselewiča i Božničej, neďaleko mestských múrov, až do času prestavby koncom XIX a začiatkom XX storočia, bola pokrytá vysokou šikmou strechou. Zvonku skromná a skoro bezštýlová, ale vnútri bola krásnou architektonickou konštrukciou – ako písal v roku 1889 Wladyslaw Luszczkiewicz. V barokovom interiéri pútala pozornosť bima – pult uprostred sáli, z ktorého sa čítala Tora.

Synagóga, ktorá mala pokročilý charakter, slúžila hlavne neortodoxnej časti židovskej spoločnosti Sača. Okrem nej, v meste fungovali menšie synagógy a chasidské bet ha-midraše, čiže modlitebné sály s miestnosťami, ktoré slúžili na študovanie.

Vybavenie synagógy zrabovali hitlerovci. Budova slúžila ako bývanie pre Židov, ktorí boli presídlení do getta, vytvoreného v centrum mesta a po vojne – slúžila ako sklad umelých hnojív. Budova bola nenávratne pozbavená funkcie a nikto sa ňu nestaral, preto chátrala. Od roku 1982, po celkovom obnovení, plní funkciu galérie.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie