zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Antecedenčné Prielomy Dunajca - Kłodne nad Dunajcom (Zelený Prielom), Pieninský Prielom Dunajca

Pravdepodobne najväčšou atrakciou v okolí Krościenka je splav pieninským prielomom Dunajca na pltiach. Impozantné, zvislé biele skaly a kľukaté koryto rieky v spojení s goralskými príbehmi pltníkov ostávajú na dlho vryté do pamäte. Ak by však úplne náhodou aspoň jedna plť plávala ešte trochu ďalej, hneď za Krościenkom by vplávala do ďalšieho prielomu Dunajca. viac

Na úseku Krościenko – Zabrzeż, pozdĺž cesty 969, vytvára Dunajec prielom s vizuálne iným charakterom ako na pieninskom úseku. Najlepšie sa obdivuje z okolia Tylmanowej, kde sa nachádza veľký meander alebo z obce Kłodne. Rieka oddeľuje v tomto regióne Gorce nachádzajúce sa na ľavom brehu od Beskýd Sądeckých. Z geologického hľadiska majú obidva prielomy antecedenčný charakter. Prielomy tohto typu vznikajú vtedy,  keď dochádza k zdvíhaniu určitého prvku cez riečnu dolinu a tempo erózie rieky „nezvláda“ tempo zdvíhania sa, čím vytvára úzku dolinu so strmými úbočiami (pozri obrázok). Beskydské a pieninské prielomy Dunajca sa vytvárali vo väčšine na začiatku pelistocénu (Zuchiewicz 1984), keď niektoré tektonické bloky boli vynášané vzhľadom k susedným.

 

Bibliografia:

Zuchiewicz W., The Late Neogene-Quaternary tectonic mobility of the Polish West Carpathians. A case study of the Dunajec drainage basin, 1984.    

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie