zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zlatá Baňa

Zlatú Baňu sa oplatí navštíviť hneď z niekoľkých dôvodov...
viac

Obec vznikla v chotári obce Lesíček v 2. polovici 18. storočia. Samostatnosť získala v polovici 19. storočia.

Neúspešné pokusy o ťažbu zlata v rokoch 1730 - 1861 sa skončili vybudovaním erárneho podniku na ťažbu hliny a výrobu kachieľ, ktoré boli známe v celom Rakúsko-Uhorsku.

Pokračovaním baníckej činnosti bola ťažba antimónu. V katastri obce sa ťažil aj drahý opál.

V centre obce sa vyníma technická pamiatka postavená v rokoch 1819-1821 - klauzúra, priehradný múr bývalej umelej priehrady, ktorý slúžil na zadržanie vody za účelom splavovania dreva do Solivaru

Počas 2. sv. vojny bola Zlatá Baňa za pomoc partizánom vypálená fašistami /8.9.1944/. Zhoreli nielen domčeky a stodoly, ale aj stromy a všetko ostatné, čo v obci bolo. Asi 500 obyvateľov Zlatej Bane vyhnali do hôr, niektorých aj odvliekli. Za tieto zásluhy bola obec vyznamenaná Radom Červenej hviezdy a Dukelskou pamätnou medailou. Ťažké časy a hrdinstvo pripomína pamätník v strede obce s názvom Útek z horiacej obce.

Zlatá Baňa je zaujímavá aj tým, že bola poslednou elektrifikovanou obcou v Československu - stalo sa to 6. septembra 1960.

Kostol sa v Zlatej Bani začal stavať až v roku 1968. V roku 1975 bol dokončený ako modlitebňa bez veže. Dom smútku bol dokončený spolu s novou kostolnou vežou a tromi zvonmi v roku 1998.

Stopy minulosti vám pomôže objaviť Lesný náučný chodník v bezprostrednom okolí obce.

V obci je viacúčelové športové ihrisko využívané počas celého roka, tenisové kurty, kultúrny dom, hasičská zbrojnica i knižnica.

V kraji je bohatá sieť turistických a cykloturistických trás. Lesy SR v spolupráci s obcou v roku 2008 otvorili lesný cykloturistický náučný chodník Sigord  dlhý 3 km.

Tradičná súťaž v ryžovaní zlata každý rok láka čoraz viac malých aj veľkých súťažiacich, aby si zmerali sily a strávili príjemný deň v prírode...

www.zlatabana.sk

www.oz-permonik.sk

http://ryzovanie.ddemcak.com/subdom/ryzovanie/index.php/en/

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie
Tradičná súťaž v ryžovaní zlata Tradičná súťaž v ryžovaní zlata Tradičná súťaž v ryžovaní zlata Klauzúra