zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kapušany

Obec Kapušany (2124 obyvateľov) leží na styku severného okraja Slanských vrchov so Šarišskou vrchovinou v doline Sekčova, na križovatke ciest zo smerov Prešov, Bardejov a Vranov n. Topľou. Nadmorská výška sa v chotári pohybuje od 255 do 548 m n. m... viac

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1248, kde sa spomína ako obec s mýtom. Mala trhové a jarmočné právo.

Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a predajom zeleniny, ťažilo sa tu kamenné uhlie, ešte v 1. pol. 20 stor. bola rozšírená výroba dreveného náradia a tkanie plátna.

V súčasnosti obec plní funkciu strediskovej obce so základnou občianskou vybavenosťou (základná škola s materskou školou, zdravotné stredisko, potraviny, spotrebný tovar a služby, matričný úrad, stavebný úrad, farský úrad, obvodné oddelenie policajného zboru).

Kvalitná miestna infraštruktúra, dobré dopravné spojenie, atraktivita vidieka a čulý kultúrny život sú zárukou stáleho záujmu obyvateľov o život v obci Kapušany.

V roku 2015 obec získala tretie miesto v národnej súťaži Dedina roka 2015 a v letnej šou NAJ dedinka Slovenska. Zároveň získala Pečať rozvoja obcí a miest.

Už z diaľky sa nad obcou vyníma národná kultúrna pamiatka – Hrad Kapušany. Bol postavený v rokoch 1410 -1412 na zvyškoch hradu z konca 13. storočia Andrejom de Kapym. V súvislosti s tureckým nebezpečenstvom hrad v druhej polovici  16. storočia znovu opravovali a opevnili, nezohral však v tomto smere nijakú úlohu. V roku 1685 ho obsadil Imrich Tököli, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko. Začiatkom 18. storočia sa hradu zmocnil Telekessy, veliteľ vojsk Františka II. Rákociho, ktorý hrad v roku 1709 podpálil. V roku 1712 ho provizórne opravili, ale už v roku 1715 ho na základe rozhodnutia uhorského snemu rozbúrali.

V súčasnosti na hrade prebieha rekonštrukcia. Realizuje sa archeologický výskum, boli zakonzervované  múry hospodárskych budov,  bola sprístupnená severozápadná hospodárska budova, ktorá dostala „zelenú“ strechu. V tejto klenbovej miestnosti sa pripravuje expozícia nálezov a ďalšie tematické výstavy. Najvyššia, západná veža vďaka rekonštrukčným prácam plní funkciu vyhliadkovej veže, pričom za jasného počasia možno dovidieť na vrcholky Tatier. Pri vstupe do hradu bude informačné centrum so suvenírmi a občerstvením. Obľúbeným podujatím je Návrat rytierov na Hrad Kapušany.

V obci sa nachádza ešte jedna národná kultúrna pamiatka – Kostol sv. Martina z roku 1789. Kostol je postavený v klasicistickom slohu s použitím zvyškov stavby starého kostola. Má jednu hlavnú loď. V zadnej časti kostola sa nachádza chór, pod ním je vstupná časť do kostola a nad ním dvojposchodová veža.

V roku 1949 bola pri Kostole sv. Martina posvätená kaplnka so sochou Panny Márie. Vybudovali ju kamenári – rodáci z Kapušian, ktorí robili vo firme Lanna pri výstavbe železničnej trate z kameňa z lomu pod hradným vrchom. 

Treťou dominantou obce je amfiteáter v Parku svätých Cyrila a Metoda s pódiom 18 x 12 m a auditóriom s kapacitou 1000 miest na sedenie. Je miestom, kde sa usporadúva množstvo kultúrnych podujatí ako Kapušianske folklórne dni, koncerty známych skupín a sólistov, letné kino, školské akadémie. V obci sa nachádzajú detské ihriská, športoviská, oddychové miesta (Bociankovo, Rozprávkovo) a v neposlednom rade si na svoje prídu aj milovníci gastronómie.

Obec je aj nositeľom nehmotného kultúrneho dedičstva, pôsobia tu folklórna skupina Kapušančan, detský folklórny súbor Čerešenka, mužská spevácka skupina Kapušanske richtaroše, Glória, cirkevný zbor Aleluja.

Zdroj: Vlastivedný Slovník obcí na Slovensku, 1977

Kapušany 1248 – 2013

Obec Kapušany

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie