zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Biele skalky (poľ. Białe skałki)

Iným, zaujímavejším variantom, je zísť zo značky a ísť ku Bielym skalkám. Skupinu týchto skál tvorí pieskovec z Piwnicznej. Skalky vznikli zosuvom a eróznou činnosťou potoka Ścisły – v dôsledku svahových procesov došlo k obnaženiu skalných vrstiev. viac

Iným, zaujímavejším variantom, je zísť zo značky a ísť ku Bielym skalkám. Skupinu týchto skál tvorí pieskovec z Piwnicznej. Skalky vznikli zosuvom a eróznou činnosťou potoka Ścisły – v dôsledku svahových procesov došlo k obnaženiu skalných vrstiev.

Prvá skalka (v smere od žltej značky) je menších rozmerov (výška 1 m). V zlepenci sa vyskytujú veľké 4 – 5 mm zrná kremeňa a draselných živcov. Vzhľadom na to, že sa nachádza na území národného parku, nie je možné preskúmať jej presnejšie zloženie na čerstvej vzorke.

Ďalšia skala je už oveľa väčšia, má približne 15 m. Tvoria ju striedavo pieskovce a zlepence predstavujúce pravdepodobne erózne kanály. Viditeľný červený povlak na povrchu skaly je oxid železitý, ktorý sa vytvoril vďaka chemickému zvetraniu. Dolná časť skalky je vypreparovaná pravdepodobne pôsobením eolickej erózie alebo v dôsledku vlhkosti pochádzajúcej z pôdy – nasiaknuté skaly sa ľahšie ničia a rozpadajú.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!