zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Visiace doliny – Mickiewiczove vodopády (poľ. Wodogrzmoty Mickiewicza)

Charakteristickou poloľadovcovou formou v horských oblastiach sú takzvané visiace doliny. Ich ústie sa zvyčajne nachádza niekoľko-niekoľko desiatok metrov nad dnom takzvanej „valnej” doliny (viď obrázok). Sú dôsledkom eróznej činnosti menších ľadovcových jazier, ktoré sa pripojili k hlavnému jazeru. Samozrejme, v priereze majú tiež tvar písmena U. viac

Charakteristickou poloľadovcovou formou v horských oblastiach sú takzvané visiace doliny. Ich ústie sa zvyčajne nachádza niekoľko-niekoľko desiatok metrov nad dnom takzvanej „valnej” doliny (viď obrázok). Sú dôsledkom eróznej činnosti menších ľadovcových jazier, ktoré sa pripojili k hlavnému jazeru. Samozrejme, v priereze majú tiež tvar písmena U.

Často sa pri ich ústí nachádzajú vodopády, príkladom sú Mickiewiczove vodopády pri ústí doliny Roztoki, ktorá „visí” nad dolinou Białej Wody. Vodopády sa skladajú z niekoľkých stupňov s výškou od 1 do 10 metrov. Ako zaujímavosť môžeme uviesť, že jeden z najväčších (piaty najvyšší) vodopádov – Yosemitský vodopád s prahom vodopádu vo výške 740 m leží v ústí visiacej doliny.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!