zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Ľadovcové kotly (kary) – Morské oko (poľ. Morskie Oko)

Klasickými formami eróznej činnosti horských ľadovcov sú takzvané ľadovcové kotly, iným názvom kary. Vznikajú na miestach dávnych firnových polí, teda miest, kde sa „rodí” ľadovec. viac

Klasickými formami eróznej činnosti horských ľadovcov sú takzvané ľadovcové kotly, iným názvom kary. Vznikajú na miestach dávnych firnových polí, teda miest, kde sa „rodí” ľadovec.

Na tvorbu ľadovca sú nevyhnutné dva činitele: klimatický a orografický. Prvý z nich popisuje výšku, nad ktorou je ročný objem napadaného snehu väčší ako objem roztopeného snehu – v dôsledku toho dochádza k zvyšovaniu množstva snehu. Druhý činiteľ – orografický, ktorý rozhoduje o tom, či forma terénu umožňuje hromadenie snehu – to si vyžaduje zmenu alebo zníženie terénu.

Zvyčajne sa takéto miesta nachádzajú na hornom konci horských dolín. Ak sú obe tieto podmienky splnené, sneh sa hromadí, následne sa premieňa na firn –forma medzi snehom a ľadom. Ak sa nahromadí príslušné množstvo snehu a firnu, ľad začína „tiecť”, pričom eroduje dno firnového poľa.

Charakteristickou črtou ľadovcových kotlov je to, že sú z troch strán obkolesené strmými horskými štítmi a štvrtú stranu tvorí nízky prah (takzvaný), za ktorým sa nachádza dolina v tvare U.

V Tatrách je prakticky každé jazero nachádzajúce sa na hornom konci doliny umiestnené v mise ľadovcového kotla. Najnázornejším príkladom týchto foriem je Dolina piatich poľských plies, ktorú vidíme pri zostupe zo Zawratu. Menej zdatným turistom odporúčame výhľad na Morské oko a Czarny staw pod Rysami v doline Rybieho potoka, ktorý sa rozprestiera z turistickej chaty situovanej na prahu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!