zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Asi sa vzdá Przehyba

Punkt na szlaku: Karpaty bez bariér

Výlet začíname v dedinke, ktorá históriou siaha do roku 1276. V roku 1378, sa stal Gaboň majetkom starosudeckej mníšky Agnešky, dcérky kňaza Władysława Opolczyka. Za chvíľku sa ocitneme na trase úteku, založiteľky kláštoru – svätej Kingy, ktorá sa prebíjala lesami pásma Radejovej do Pienin. V tomto istom lese, počas okupácie, tu hľadali úkryt partizáni. viac

Obtiažnosť trasy: Gaboň 49°32¢01²N 20°33¢38²E –> Przehyba  49°27¢56.1²N 20°33¢36²E *****

Je to výprava pre silných ľudí. Aj keď je cesta dosť príjemná, skoro do konca asfaltová, ale je strmá a sľubuje nám silnú dávku úsilia aj pre turistov. Je považovaná za jednu z ambicióznejších kondične aj pre cyklistov, ktorí zdolávajú Beskydy. Vytrénovaní handbikeri by mali prekonať trasu bez problému, vozičkári budú potrebovať pomoc, a to veľkú. Vzdialenosť – niečo viac ako 7 km ako aj rozdieľ vo výške robia dojem – do zdolania medzi Gaboňom (520 m n. m.) a Przehybou (1173 m n. m.) je niečo viac ako pol kilometra navýšenia. Výzvou je hlavne posledných niekoľko sto metrov po povrchu bez asfaltu.

            Z parkoviska v Gaboňu do závory, ktorá uzatvára dojazdovú cestu na Przehybe je to okolo 200 m. Je to miesto na chvíľku oddychu. Nachádza sa tu pamätná tabuľa, ktorá nám pripomína smrť hospodára ubytovne na Przehybe: Jana Bielaka. Zahynul v roku 1994, keď schádzal skúterom. Nestihol zastaviť pred zamknutou závorou. Bude strmý kopec! Spočiatku bude mierny svah, neskôr sa svah stáva strmší, všimneme si to, keď uvidíme z trasy televíznu vežu. A práve tam by sme sa mali dostať. Po ceste pôjdeme popri polovom oltári a Kameňa svätej Kingy (49°28'25"N   20°32'34"E), na ktorom – ako hovorí legenda – princezná oddychovala, keď oddychovala pred Tatarami z kláštoru v Starom Sači v Pieninách (1285 r). V bloku pieskovca môžeme vidieť tvar taboretu.

            Za chvíľku sa dostaneme na miesto, odkiaľ vidíme ako na dlani panorámu Sadeckej Kotliny a a tu sa treba pripraviť na najťažší úsek chodníka. Najvyšší bod výpravy - vrchol kopca (stožiar vysielacej stanice ) je 1140 m. Do ubytovne musíme zísť trošku nižšie.

PTTK plánuje túto budovu, ako prvý spomedzi beskydských ubytovní, dopasovať potrebám zdravotne postihnutých osôb. Mal by byť urobený podjazd a izby a kúpeľka bez prekážok. Z terasy ubytovne, v peknom a čistom počasí, krásne vidno Tatry.

Podrobný opis trasy nájdete tu:

 http://www.traseo.pl/trasa/gabon-przehyba

http://blog.floorek.net/2008/05/13/gabon-przehyba/

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie