zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Krynica – promenáda

Punkt na szlaku: Karpaty bez bariér.

Ako hovorí legenda, v doline, v ktorej sto rokov neskôr vybudovali krynickú promenádu, sa objavil ranený rytier, ktorý sa vracal z vojny. Dostal sa až sem, na konci so silami, a bol by podľahol, keby ho nenašla pekná a dobrá pastierka. Dievča, keď videlo, že ľudská sila jej nebude stačiť, aby zachránila vojakovi život, začala sa modliť. Dostala odpoveď od Panny Márie, aby nabrala vodu zo studne, ktorá je neďaleko a aby vodou umyla rany vojakovi. Pomohlo – bol to teda prvý liečený „pacient” v Krynici. viac

Dnes prichádza do mestečka desiatky tisíc návštevíkov ročne. Promenáda (Bulwary Dietla) predstavuje srdce kúpeľov a z roku na rok sa stáva viac dostupný pre zdravotne postihnuté osoby. Prvou zaujímavosťou, pri ktorej sa oplatí počas prechádzky promenádou zastaviť, je Pijalňa. Hneď pri nej bije zdroj vody, o ktorej nám hovorí legenda.

Minerálne vody - Jana, Slotwinki, Zubera, Tadeusza a tej z Hlavného Zdroju – môžeme ochutnať vnútry budovy, okolo ktorej sú cez celý rok zelené palmy, ďatlovce a iné exotické rastliny. Vnútri sa nachádza koncertná sála a stánky s pamiatkami  a každý rok v auguste sa tu konajú koncerty a rôzne predstavenia Festivalu Jána Kiepury.

Z okien Hlavného Zdroju – na opačnej strane promenády – vidíme ďaľšiu budovu, pri ktorej sa oplatí zastaviť – Starý Kúpeľný Dom z roku 1889. Dnes sa v ňom nachádza sanatórium, reštaurácia a zdroj minerálnej vody Mieczysław. Tieto múry navštívili medzi inými Vladyslav Reymont, herečka  Jadwiga Smosarska a marśál Józef Pilsudski.

V lete, počas dňa, je na promenáde veľký zhon turistov a návštevníkov, ktorí sa prechádzajú medzi regionálnymi stánkami a niekedy môžete počuť rozľahlú hudbu, vychádzajúcu z koncertnej  mušle medzi Zdrojom a Starým Kúpeľným Domom. Od apríla do októbra poriadnu dávku hudobnej a svetelnej terapie, ponúka aj multimediálna fontána, ktorá strieka vodu až do výšky 10 metrov.

Keď ideme ďalej promenádou, prejdeme popri pomníku Adama Mickiewicza, ktorému robí spoločnosť Zosia z „Pána Tadeuša” a trošku ďalej, prechádzame popri pomníku Nikifora Krynickiego, slávneho lemkovského maliara – primitivistu.

Viac o krynickej promenáde nájdete tu:

http://www.krynica.pl/Deptak-i-centrum-Krynicy-c191.html

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie