zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zbójnicka dolina

Jedna z najkrajších tatranských dolín – Dolina Kościeliska – je so zbojníckymi príbehmi a tradíciami spojená tak ako žiadna iná. Zbojníci veľakrát napádali tunajší hámor a z rozprávaní poznáme miesta, kde sa ukrývali či pripravovali plány. Kaplnka, ktorá tu stojí, je považovaná za zbojnícku kaplnku, pretože ju zaplatili. viac

Jedna z najkrajších tatranských dolín – Dolina Kościeliska – je so zbojníckymi príbehmi a tradíciami spojená tak ako žiadna iná. Spája sa s ňou jedna so zriedkavých udalostí zachytených v písomníctve (okrem súdnych spisov), ktorá približuje autentické zbojnícke prepady.

V roku 1783 vznikla na poľane Stare Kościelisko, situovanej v spomínanej doline, medená huta, ktorá spracovávala meď vyťaženú v Starorobociańskej doline. Okrem huty a chalúp pre robotníkov tu mal svoje bývanie aj správca huty (hájovňu dnes pripomínajú dve lipy). V rokoch 1805 – 1809 bol správcom Franciszek Klein, neskorší hájnik v Bukowine (dnes Bukowina Tatrzańska). Je autorom rukopisu z roku 1827 v nemeckom jazyku s názvom Krátky opis Tatier pozostávajúci z opisu zvykov obyvateľov, jazier, doliny Kościeliska, minerálov, baníctva, lesov, rastlín, zvierat a lúpežníkov. Pripojil k nemu spomienky Ignaca Franciszka Blumenfelda – hájnika vo Witowe a Poronine, ktorý približuje svoje a Kleinovo trápenie s tatranskými zbojníkmi.

F. Blumenfeld prenasledoval zbojnícke družiny v Tatrách viac ako 22 rokov a jeho správy o nich obsahujú unikátne informácie. V júli 1809 bol ranený v šarvátke tzv. občianskej stráže so zbojníkmi na mieste zvanom Huciská poľana (poľ. Polana Huciska) v Chocholovskej doline (poľ. Dolina Chochołowska), počas ktorej zahynul starosta obce Witow – Andrzej Siuty.

Prvý útok na sídlo správcu huty F. Kleina sa uskutočnil za bieleho dňa, v júli 1805. V dome bolo v tom čase okrem neho ešte niekoľko známych osôb vrátane mladej ženy a šesťročného dievčatka. Útočníci dôkladne prehľadali celý dom a žiadali pohostenie. Počas pijatiky nútili prítomné ženy tancovať, strieľali do vzduchu a nakoniec pred domom uvarili v kotle nad zapáleným ohniskom zbojnícku pochúťku – baraninu v sladkom mlieku.

V tom istom roku, v dňoch 19. a 20. augusta opäť prepadli a okradli F. Kleina, potom sa u neho ešte zabávali a poriadne sa opili. Teraz boli v dome okrem samotného správcu aj jeho matka starenka a služobníctvo. Správcovi sa podarilo zabiť dvoch zbojníkov, ostatní utiekli.

Prepadov huty bolo v nasledujúcich rokoch ešte niekoľko. Nakoniec sa F. Klein, znechutený celou situáciou, rozhodol dolinu opustiť.

Ďalší zbojnícky príbeh z Kościeliskej doliny je spojený s kaplnkou, ktorá stojí na kraji poľany Stare Kościelisko. Bola postavená pravdepodobne na mieste dreveného kostolíka v rámci väčšej osady, ktorá tu bola vybudovaná kvôli hute. Kaplnka je murovaná, pokrytá šindľovou kužeľovitou tenkou strechou. Nad dverami je nápis „Ave Maria”. Postavená bola pravdepodobne z peňazí miestneho zbojníka Pawła Gąsienicu, ktorý vyhotovil aj liturgické predmety a odev. Podľa inej verzie v jej blízkosti zakopali zbojníci poklad a tieň, ktorý vrhá vrcholček kaplnky v noci na sv. Jána (24. júna) ukazuje miesto, kde je poklad ukrytý. V skutočnosti ju postavili miestni obyvatelia na mieste staršej kaplnky postavenej baníkmi pracujúcimi v tunajších hámroch. Banícky erb nachádzajúci sa na helme tu umiestnil Spolok inžinierov a technikov hutníckeho priemyslu (poľ. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego) na začiatku 70-tych rokov 20. storočia.

Spomienkou na mnohé zbojnícke prepady alebo ukrývajúcich sa zbojníkov sú aj početné topografické názvy v okolí, napríklad Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicki Przechód, Zbójnicki Stół. Najzaujímavejšie z nich sú Zbójnickie Okna (Niżne a Wyżnie) – dve menšie jaskyne vo vápencových skalách na východnej strane Kościeliskej doliny, v štítoch Organów, kde sa podľa legendy skrývali zbojníci a Zbójnicka Turnia nachádzajúca sa na západných svahoch Gubalca, oddelená priesmykom zvaným Wyżni Zbójnicki Przechod. V jej jaskyniach údajne žili zbojníci, ktorí tam zakopali ulúpenú korisť a tú sa už mnohokrát pokúšali nájsť hľadači pokladov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie