zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zbojnícka poľana (poľ. Zbójnicka polana)

Je málo takých miest ako poľana Jaworzyna Kamienicka v Gorciach, kde tradícia a legendy vytvorili také množstvo zbojníckych pamiatok a motívov. Kaplnka s ukrytým pokladom, jaskyňa slúžiaca ako úkryt, prameň, ktorý lieči rany a duch v podobe odrezanej zbojníckej hlavy. viac

Poľana Jaworzyna Kamienicka v pohorí Gorce si v plnom rozsahu zaslúži pomenovanie zbojnícka poľana. Je málo takých miest, kde tradícia a legendy vytvorili toľko zbojníckych pamiatok a motívov. Nachádza sa vo výške 1190 – 1288 m n.m. na severovýchodnom svahu vrchu s tým istým názvom (Jaworzyna Kamienicka – 1288 m n.m.). Je jednou z najkrajších polian v Gorciach s prekrásnym výhľadom. Ovce a voly sa tu pásli ešte nedávno.

Na hornom konci poľany stojí neveľká, murovaná kaplnka, tzv. Bulandowa kaplička. Postavil ju v roku 1904 legendárny Tomasz Chlipała zo Szczawy, ktorého volali Bulanda, slávny gorčanský bača a čarodejník, ktorý tu obhospodaroval tunajšie pastviská viac ako 50 rokov. Vraj jej výstavbu zaplatil peniazmi, ktoré dostával za liečenie ľudí a rady, ktoré im dával, no legenda hovorí, že bola postavená za zbojnícke zlato.

Jedného dňa, keď valasi železným kolom vytyčovali diery na ohradenie košiara, zapadol kôl do zeme tak hlboko, že ho nemohli vybrať. Bača, ktorého zavolali na pomoc, si rýchlo uvedomil, že sa kôl zapichol do drevenej truhlice okovanej železom alebo do zakrytého kotlíka. Poslal pastierov na druhý koniec poľany s ovcami, vytiahol kôl, dieru rozkopal a vybral z nej zbojnícky poklad. Dočasne ho ukryl vo svojej truhlici na salaši v presvedčení, že sa jej určite nikto nedotkne zo strachu z magických predmetov, ktoré má v chalupe každý bača. Valachom, ktorí sa neskôr vrátili a videli zreteľne všetky stopy, rozpovedal príbeh o kotlíku, pričom nezabudol dodať, že keď sa na chvíľu vzdialil, niekto ho vzal. Pastieri sa preto podozrievavo pozerali jeden na druhého.

Na mieste, kde Bulanda našiel poklad, nechal postaviť kaplnku a poklad ukryl pod ňu v presvedčení, že aj v prípade, že by si niekto domyslel, kde je zbojnícky poklad ukrytý, netrúfol by si ho vziať, pretože sa bude báť svätokrádeže. Vraj tesne pred smrťou prezradil tajomstvo o poklade spriatelenému bačovi spod Babej hory (poľ. Babia Góra), ale tomu sa ho nikdy nepodarilo získať; vždy, keď sa chystal poklad vykopať, objavilo sa nezvyčajné množstvo zmijí alebo sa začala strašná búrka. Iné verzie legendy kaplnku nespájajú so zbojníckym pokladom, ale skôr s osobnými dôvodmi donátora.

Táto kaplnka je v Gorciach najstarším sakrálnym objektom, o ktorý sa svedomito stará Gorčanský národný park (poľ. Gorczański Park Narodowy). Štvorboký murovaný a omietnutý stĺp s menšou nikou je pokrytý kužeľovou šindľovou strieškou s cibuľovitou kupolou na vrchole.

Vo vzdialenosti približne 800 metrov od kaplnky, na západnom svahu poľany, sa nachádza neveľká jaskyňa Zbójnicka Jama. Podľa legendy vedú jej chodby až ku Dunajcu pod susednú Mogielicu. Traduje sa, že bola obľúbenou skrýšou zbojníkov, ktorí tu ukrývali poklady. Napriek tomu, že vstup do nej nie je jednoduchý (zvislý otvor hlboký 3,5 metra), donedávna tu boli viditeľné stopy po hľadačoch zbojníckych pokladov.

Ešte pred polstoročím ľudia ukazovali malý vodný prameň v dolnej časti poľany, ktorého voda mala zázračné liečivé vlastnosti. Zbojníci sem prichádzali, aby si obmývali rany, ktoré sa okamžite hojili.

Táto poľana má aj svojho zbojníckeho ducha. Od nepamäti tu straší odseknutá hlava zástupcu kapitána alebo jedného z kumpánov závistlivého hajtmana. Pretože ho tento zbojník prevyšoval nielen šikovnosťou, umom, schopnosťami, ale aj krásou, ten ho podlo zabil a hlavu odrúbanú sekerou hodil do strže. Traduje sa, že sa zjavuje na mieste vraždy a keby ju aj chcel niekto pochovať podľa kresťanských zvykov, vráti sa ona aj tak späť na poľanu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!