zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zbojnícky kostol

V obci Veľká Lipnica na Orave je postavený kostol, o ktorom sa vraví, že bol postavený za zbojnícke peniaze. Daroval ich ako poďakovanie hajtman zbojníkov z Babej hory a podľa inej verzie tak urobil zbojník Bialoň. Niekedy visela na hlavnom oltári zbojnícka palica - budzogáň. viac

V obci Veľká Lipnica na Orave je postavený kostol, o ktorom sa vraví, že bol postavený za zbojnícke peniaze. Daroval ich ako poďakovanie správcovi prvého dreveného kostolíka hajtman zbojníkov z Babej Hory, a podľa inej verzie posledný oravský zbojník Bialoň, ten istý, ktorého známu smrť na háku pripomínala podľa legendy kamenná soška Matky Božej v blízkosti chrámu.

Raz v noci prišlo ku lipnickému kaplánovi niekoľko ozbrojených sedliakov a žiadali ho, aby s nimi išiel k chorému. Kňaz videl, že sú to zbojníci, preto sa tomu bránil, oni ho však nasilu dali do mecha a odniesli ho do svojej skrýše na Babej Hore. Podľa inej verzie mu zaviazali oči, aby si nepamätal cestu, ktorou išli. V skalnej jaskyni ležala umierajúca milenka alebo dcéra hajtmana, preto k nej privolali kaplána. Po udelení posledného pomazania ho tým istým spôsobom odviedli naspäť do dediny.

Za kňazskú službu sľúbil zbojnícky kapitán kaplánovi mešec dukátov. Ak dievča prežije, prinesie ich na faru, ak zomrie, odovzdá ich pri pohrebe. Dievča vyzdravelo a po istom čase sa v noci objavili zbojníci (možno aj sám zbojnícky hajtman) so sľúbeným zlatom. Legenda ďalej vraví, že tam zbojnícky hajtman nechal aj svoju drevenú palicu s nabitými kúskami kameňa a železa. Podľa želania darcu pokladu bol v Lipnici postavený nový kostol a kňaz zavesil na hlavnom oltári pri obraze Matky Božej zbojnícky budzogáň ako poďakovanie. Po rokoch budzogáň zmizol a čo sa s ním stalo – nevieme.

Lesy a rozsadliny v okolí Babej hory, ale aj osady na oboch stranách, boli najmä v 17. a 18. storočí miestom, kde sa pomerne často skrývali zbojnícke družiny.

Obec Lipnica sa prvýkrát spomína v roku 1609 v daňovom registri, týkajúcom sa delenia holí, pastvín a daní vyberaných z osád pre oravského pána Juraja Thurza, ktorý sídlil na Oravskom hrade.

Lipnický Kostol sv. Lukáša Evanjelistu bol postavený v 18. storočí. Predtým, na začiatku 17. storočia, stál na mieste dnešného cintorína pri kostole drevený evanjelický zbor, miestne obyvateľstvo však bolo väčšinou rímskokatolícke. V roku 1727 sa veľký lipnický chrám stal opäť katolíckym kostolom a do roku 1757 patril pod farnosť v neďalekej Oravke. V 70-tych rokoch 20. storočia bol starý drevený kostol predaný do susednej Chyžnej, pravdepodobne za 150 viedenských florénov. Nový chrám postavili vedľa vtedy ešte existujúceho dreveného kostola v rokoch 1762-1770 a posvätili ho v roku 1769. V skutočnosti nie je jasné, odkiaľ sa vzali peniaze na výstavbu; jedným z donátorov bol istotne aj sám farár - Vojtech Zubrzycký z obce Zubrzyca Górna.

Murovaný, neskorobarokový kostol s prvkami charakteristickými pre sakrálnu architektúru Horného Uhorska z uvedeného obdobia má polkruhové uzatvorené presbytérium, širšiu obdĺžnikovú loď a vežu korunovanú helmou. Vedľa presbytéria je zo severnej strany umiestnená sakristia, pri hlavnej lodi sa nachádza kaplnka Kristovho hrobu a predsieň. Vnútro presbytéria je od zvyšku chrámu oddelené triumfálnym oblúkom. V súčasnosti sa v chráme nachádza neobarokový mobiliár vyrobený okolo roku 1915 v južnom Tirolsku. Kostol zdobí pekná polychrómia z čias jeho vzniku, reštaurovaná bola v roku 2011 počas rekonštrukčných prác na kostole. V rámci chrámového dvora sa zachovali zvyšky starého cintorína s kamennými náhrobkami. Nachádza sa tu aj hrob Piotra Borowého (1858 - 1932) – bojovníka za poľskosť Oravy.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!