zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku

Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku patrí k najzachovalejších slovenským chrámom. Jedinečná drevená stavba z tisu a červeného smreka bola postavená bez použitia jediného kúska kovu. Strecha je zvnútra zdobená klenbou s maľbou nebeskej oblohy. viac

Evanjelický Kostol Najsvätejšej Trojice bol postavený v roku 1717 a predstavuje tak najstaršiu drevenú stavbu mesta Kežmarok. Kostolík pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov, ktorí si vlastný chrám mohli vybudovať len na základe povolenia 26. zákonného článku – artikulu, vydaného Šopronským snemom v roku 1681, ktorý umožnil výstavbu protestantských cirkevných objektov v niektorých stoliciach a mestách Uhorska.

Stavba sa musela postaviť výlučne na náklady evanjelickej cirkvi z najlacnejšieho stavebného materiálu, preto je artikulárny kostol z dreva. Traduje sa, že pri jeho stavaní pomáhali aj švédski námorníci, ktorí tu po sebe zanechali pamiatku – vrch interiéru kostola pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhleho tvaru – ako na lodiach.

Z pôvodného kostola sa zachovali len neskororenesančná krstiteľnica z roku 1690 a kamenné epitafy z roku 1688. Jedinou kamennou časťou kostola je sakristia. Na prízemí a šiestich chóroch je miesto pre vyše 1500 ľudí.

Centrálne organizovaný priestor interiéru zastropuje drevená konštrukcia vo forme stlačenej klenby s iluzívnou maľbou nebeskej obloky. Zrubové steny  sú zvnútra obložené dreveným doskovým plášťom a čiastočne pokryté nástennými maľbami. Dekoratívna výzdoba chrámu je sústredená na oltár a pôvodný organ. Na bočných stenách sú umiestnené drevené maľované tabule s mravoučnými scénami a alegóriami.

V roku 2008 bol Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie