zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kostol ochrany Presvätej Bohorodičky, Nižný Komárnik

Prekrásnu prírodu v Nižnom Komárniku dopĺňa Kostol ochrany Presvätej Bohorodičky, jediná stavba bojkovského typu na území Slovenska. viac

V roku 1938 bol postavený gréckokatolícky Kostol ochrany Presvätej Bohorodičky v Nižnom Komárniku v okrese Svidník. Na slovenskej strane Karpát je to jediná sakrálna stavba bojkovského typu. Tento drevený rusínsky chrám postavili domáci rusínski majstri za pomoci ostatných dedinčanov a projektu dobrodinca. Projektoval ho ukrajinský architekt a kunsthistorik Ing. Volodymyr Sičynskyj.

Bojkovský typ dreveného chrámu zvýrazňuje pokrytie chrámovej lode. Chrám stojí na kamennej podmurovke. Na kupolách sú ihlanovité vežičky. Pred vchodom je tympanonom zakončený portikus s krížom a vyrezávanými stĺpmi.

Vnútorné zariadenie pochádza z čias stavby chrámu. Na južnej strane oltárnej časti je malá sakristia s osobitným vchodom. Dôležitú estetickú úlohu v interiéri jedinečného chrámu zohrávajú farby – bledožltá, svetlomodrá i tmavočervená. Ikonostas bol privezený pravdepodobne zo Zemplína. Údajne pochádza z ikonopiseckej dielne rodiny Bohdanských z poľských Jasiel.

Akoby zázrakom nezanechali kruté frontové boje v obci Nižný Komárnik v jeseni 1944 výrazne stopy na gréckokatolíckom chráme. Po oprave v roku 1946 sa historické dedičstvo vrátilo do pôvodného stavu. V polovici 90. rokov bol čiastočne reštaurovaný apoštolský rad na ikonostase.

Kostol ochrany Presvätej Bohorodičky je od roku 1968 národnou kultúrnou pamiatkou.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie