zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kostol sv. Paraskievy, Potoky

Ani dve svetové vojny nezničili krásu Kostola sv. Paraskievy, ktorý sa dodnes hrdo týči v malebnej obci Potoky na severe Slovenska. viac

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Paraskievy v obci Potoky vznikol v roku 1773. Je to trojdielna zrubová stavba obklopená nízkou kamennou ohradou. Vedľa chrámu sa nachádza samostatne stojaca zvonica.

Zaujímavosťou chrámu v stropkovskom okrese je to, že má iba dve okná vo svätyni a dve v chrámovej lodi. Poznávacím znakom je tiež nezvyčajne vysoká hlavná veža, vďaka ktorej návštevníci sakrálnu pamiatku hravo nájdu.

Dominantou interiéru je ikonostas z roku 1773, drevená päťradová architektúra s cárskymi dverami uprostred, ktorá je zdobená bohatou drevorezbou. Predpokladá sa, že rovnako ako hlavný oltár môže pochádzať z polovice 18. storočia.

Severozápadne od chrámu stojí mohutná drevená zvonica na nízkom základe. Pôdorys má obdĺžnikový. Smerom nahor sa zužuje. Konštrukcia je stĺpová. Na vrchole je osadený jednoramenný kríž. Vo zvonici sú zavesené tri zvony, z toho jeden zvon z roku 1839.

Ani počas dvoch svetových vojen nedošlo k väčšiemu poškodeniu Potockého Chrámu sv. Paraskievy. Opravovaný bol až v rokoch 1956 - 1957.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!