zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Bazilika svätého Egídia

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Ján Pavol II. ocenil kvality gotického Chrámu svätého Egídia na bardejovskom námestí a apoštolským listom ho v novembri 2000 povýšil na Baziliku minor. Bazilika sv. Egídia je dnes zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. viac

Trojloďová stavba bazilikálneho typu z 15. storočia, Bazilika sv. Egídia, tvorí dominantu námestia v Bardejove. Pred vchodom do chrámu sa nachádza neskorobaroková socha sv. Floriána, patróna hasičov, postavená na pamiatku veľkého požiaru v roku 1774. Vpravo od nej sú umiestnené staré historické zvony Urban a Ján. V roku 2001 bol zvon Ján nahradený zvonom Jozef s hmotnosťou 700 kg.

Zo súboru 11 neskorogotických krídlových oltárov sa za najcennejší považuje bočný oltár Narodenia Pána. Vedľa oltára Piety sa nachádza obraz Prebodnutie kopijou od bardejovského maliara Petra Stockela. Plastika Stolica milosti v predele oltára sv. Barbory, zhotovená pravdepodobne v dielni Majstra Pavla z Levoče, predstavuje vrcholnú rezbársku prácu na Slovensku.

Vzácne stredoveké sochárske práce v Egídiovom chráme reprezentuje súsošie Golgoty z konca 15. storočia na tráme pod víťazným oblúkom. Dielo tvorí osem metrov vysoký kríž s takmer päťmetrovým rozpätím s dokonale anatomicky vypracovaným telom ukrižovaného Krista.

Návštevníkom je sprístupnené aj gotické kamenné pastofórium z roku 1465 s pozlátenými kovovými dvierkami, dielo košického kamenárskeho majstra Štefana. Precízne prevedená kamenná vežovitá stavba sa vyznačuje bohato zdobenými motívmi gotickej architektúry (fiály, kraby, kružby) a je doplnená plastikami svätcov.

K ďalším vzácnym chrámovým pamiatkam patrí plastika sv. Egídia biskupa, neskorogotická bronzová krstiteľnica z roku 1485 a gotický kovový luster z konca 15. storočia.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie