zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Červený kláštor

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Červený kláštor v malebnom pieninskom prostredí priťahuje návštevníkov nielen herbárom lietajúceho mnícha Cypriána. Areál kláštora ponúka pohľad do života kartuziánskych a kamaldutských mníchov, gotický kostol a chránený lipový park. viac

Na slovenskej strane Karpát sa na brehu Dunajca pod vrchom Tri Koruny nachádza starobylá obec Červený Kláštor. História obce je spätá s kartuziansko-kamaldutským kláštorom zo 14. storočia.

Kláštor sa stal sídlom príslušníkov rehole kartuziánov i kamaldutov. Obe spoločenstvá patrili k najprísnejším pustovníckym reholiam: pre príslušníkov platila zásada mlčanlivosti, nosili biely habit a striedmo sa stravovali a žili v uzavretej časti kláštora – klauzúre. Tu obývali samostatné domčeky so záhradkami.

Jedným z najcennejších priestorov kláštornej budovy je refektár – miestnosť zaklenutá dvoma poľami sieťovej klenby, ktoré vďaka rebrám z terakotových tvaroviek umožňujú vyniknúť jej  dokonalej geometrii. Miestnosť očarí i svojou vzácnou nástennou výzdobou: po roku 1520 boli steny refektára okolo okna vyzdobené ornamentálnymi vzormi a na stenách sa nachádzajú výjavy z pašiového cyklu.

V areáli Červeného kláštora sa nachádza gotický Kostol sv. Antona s bočnými kaplnkami  z konca 14. storočia. Barokový hlavný oltár bol postavený v roku 1745.

Z tunajších mníchov sa do slovenských dejín významne zapísali dvaja členovia rehole – autor latinsko-slovenského slovníka Romuald Hadbavý a zberateľ liečivých rastlín mních Cyprián. Rozsiahly herbár, ktorý zostavil, patrí k lekárskej expozícii.

Pred vchodom do kláštora je návštevníkmi obľúbený  park, ktorý chráni 19 starých vzácnych líp. V roku 1927 bol vyhlásený za chránený areál Pieninské lipy.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie