zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kostol sv. Jakuba

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Chrám svätého Jakuba v Levoči je druhým najväčším kostolom na Slovensku, patrí medzi národné kultúrne pamiatky a pýši sa najvyšším dreveným oltárom na svete z dielne Majstra Pavla. viac

Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba v Levoči patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Pôvodne gotický kostol bol postavený v 14. storočí. Vysoká štíhla veža Kostola sv. Jakuba z prvej polovice 19. storočia krášli siluetu malebného mesta.

Výška 18,6 m robí z hlavného oltára sv. Jakuba najvyšší oltár svojho druhu na svete. Vyrezávaný je z lipového dreva a zhotovili ho v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče. V strede krídlového oltára s predelom a nadstavcom je umiestená skriňa so sochami Panny Márie, svätého Jakuba a svätého Jána Evangelistu, na jeho krídlach sú reliéfy, predstavujúce scény zo života oboch apoštolov. Na zatvorených krídlach je osem malieb pašiového cyklu: predstavujú Getsemanskú záhradu a Judášovu zradu, Bičovanie, Korunovanie tŕním, výjav Ajhľa človek, Krista pred Pilátovym súdom, Nesenie kríža, Ukrižovanie a Zmŕtvychvstanie. Autorstvo tabuľových malieb sa pripisuje maliarovi Hansovi.

V kostole je ďalších trinásť bočných oltárov, osem neskorogotických, dva renesančné a tri barokové. Cenná je aj zbierka gotických liturgických predmetov.

Medzi najhodnotnejšie diela levočského chrámu patrí jazdecká socha sv. Juraja z roku 1515. Skulptúra stojí na pôvodnej konzole v rohu kaplnky a jej pozadie dotvárajú nástenné maľby viažuce sa k svätojurajskej legende. Autorom je Majster Pavol. Z dielne Majstra Pavla pochádza aj súsošie Skupina Ukrižovania na korvínskom oratóriu – sochy v nadživotnej veľkosti sú zhotovené z lipového dreva.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie