zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kostol sv. Ladislava

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Kostol sv. Ladislava v Spišskom štvrtku pamätá na viacero búrlivých udalostí za časov uhorského štátu – poškodenia Hunyadiho vojakmi, rabovania zbojníkmi či kurucmi, požiar. Posvätné miesto dnes predstavuje pre návštevníkov Spiša oázu ticha a pokoja. viac

Katolícky, pôvodne gotický Kostol sv. Ladislava v Spišskom štvrtku z 13. storočia bol zbarokizovaný na prelome 17. a 18. storočia. Barokový hlavný oltár sv. Ladislava pochádza z roku 1704. Jeho súčasťou sú sochy, obrazy a akantova ornamentika. Pozornosť návštevníkov si zaslúžia aj bočné oltáre a pôvodná kazateľnica z 18. storočia.

Najstaršou časťou kostola je sanktuárium, datované do 12. storočia. Pod sanktuáriom sa nachádza krypta.  Sakrisita bola pristavaná na prelome 13. a 14. storočia. V sakristii sa nachádza relikviár, pozlátené striebro s ružicovou ornamentikou z polovice 18. storočia, barokový krucifix, pochrómovaná drevorezba zo začiatku 18. storočia, barokový reliéf Ježiša aj baroková socha sv. Jána evanjelistu. Lavice v kostole sú rokokové, na bočniciach zdobené rokajovou ornamentikou.

Pre chrám charakteristická hranolovitá veža bola pristavaná počas radikálnej prestavby po poškodení kostola v roku 1402. Súčasťou veže sú združené románske okná, ukončená je pseudogotiským ihlancom a štyrmi štíhlymi vežičkami a dodnes púta pozornosť návštevníkov spišského mestečka.

V roku 1473 bola k južnej stene kostola pristavená kaplnka Zápoľských. Kaplnka je jednou z najkrajších gotických stavieb na Slovensku.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!