zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Gaboltov

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Gaboltov je miestom, kde sa koná jedna z najväčších tradičných pútí na Slovensku – Gaboltovský odpust. Okrem toho sa zaviedli každoročné tradície Rómskej púte a Púte mužov. V kaplnke sv. Vojtecha sa nachádza studnička, ktorá ma údajne liečivé účinky. viac

História

Obec Gaboltov sa dodnes spája so sv. Vojtechom. Historici predpokladajú, že už v 13. storočí tu križiaci postavili kláštor a zasvätili tomuto biskupovi a mučeníkovi. Kláštor sa stal náboženským a kultúrnym centrom okolia. Traduje sa, že sv. Vojtech v Gaboltove naozaj bol. Zastavil sa tu v rámci jeho misijnej cesty z Uhorska do Poľska. Napil sa vody zo studničky, ktorá sa dnes nachádza v kaplnke zasvätenej sv. Vojtechovi. Studnička potom získala liečivú moc. V kaplnke je aj obraz, na ktorom biskup sedí pod stromom a požehnáva prameň, z ktorého pil. Časom sa v Gaboltove vystavali ďalšie kaplnky a v roku 2005 aj kríže s plastikami Krista a dvoch lotrov.

 

Gaboltovský odpust

Hlavná púť sa koná každoročne prvú nedeľu po 15. júli. Slovenskí aj zahraniční rímskokatolícki veriaci putujú k Preblahoslavenej Panne Márii Karmelskej (Škapuliarskej) už od roku 1706. 

 

Gaboltov je známy aj Rómskou púťou, ktorá sa koná prvú augustovú nedeľu už od roku 2005. Od roku 2003 sa traduje aj Púť mužov a to na konci augustových dní.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie