zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Mariánska hora v Levoči

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Jedno z najstarších a najväčších pútnických miest na Slovensku. Mariánska hora. Tradície púte a spoločného modlenia tu pretrvávajú už od 13. storočia. Dnes je hora miestom, kde sa prvú júlovú nedeľu v roku stretávajú veriaci z celého sveta. viac

História

Jedno z najstarších a najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku je Mariánska hora. Už od roku 1247 sa tu so svojimi modlitbami stretávali obyvatelia susedných obcí. V roku 1311 sa na tomto mieste začal oslavovať sviatok Navštívenia Panny Márie. Vznikla z toho každoročná tradícia. Kvôli stúpajúcemu množstvu pútnikov sa na kopci postavil neogotický kostol, ktorý nahradil pôvodnú kaplnku. V roku 1984 ho povýšili na Baziliku. Návštevníkov v ňom víta socha Panny Márie s otvoreným náručím.

Púte na Mariánsku horu pretrvávali aj počas reformácie cirkvi a komunizmu na Slovensku. Množstvo pútnikov vtedy skončilo vo väzení. Tieto skutočnosti len vyzdvihli dôležitosť púte a

spolupatričnosti veriacich.

Na hore sa časom vystavali ešte ďalšie tri kostoly a drevená kaplnka pre gréckokatolíkov. Po páde komunizmu, po roku 1989, sa podarilo vybudovať exercičný a rehoľný dom a pútnický dom s materiálno – technickým zabezpečením.

 

Veľkolepá Mariánska púť

V roku 1995 sa púte zúčastnil aj Svätý Otec Ján Pavol II. Pri príležitosti tejto návštevy bola po ňom pomenovaná aj alej, ktorá lemuje pútnickú cestu. Celkový počet pútnikov sa vtedy vyšplhal na 650 tisíc. Každoročne tu nechýbajú ani kardináli, biskupi a kňazi z celého sveta.

V roku 2005 sa stali Levoča a Mariánska hora členmi Európskeho združenia mariánskych pútnických miest. Pridali sa tak ku významným pútnickým centrám Lurdy, Mariazell, Czenstochowa, či Fatima.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie