zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Spišské Podhradie – synagóga

Je spomienkou na Židov pôsobiacich pod Spišským hradom je synagóga v Spišskom Podhradí. Postavili ju v roku 1875. Zachovali sa v nej ženská galéria na liatinových stĺpoch, svätostánok (aron hakodeš) a pôvodná maurská stropná maľba. viac

Spišské Podhradie láka turistov najmä kvôli svojej polohe. Situované je pod kultúrnym dedičstvom – Spišským hradom. Na svoje si tu však prídu i obdivovatelia židovskej kultúry. Okrem židovského cintorína sa tu nachádza aj synagóga.

 

História

Mesto Spišské Podhradie bolo v minulosti známe svojou viacnárodnosťou. Obývali ho Slováci, Nemci a od roku 1840 aj Židia. Vznikol tu rabinát a viaceré židovské inštitúcie. Komunita bola ortodoxná a v roku 1940 sa počet židovských občanov zvýšil na 458. Jedným z miest, v ktorom sa stretávali, bola aj synagóga.

 

Synagóga ako súčasť židovskej kultúry na Slovensku

Synagóga bola postavená v roku 1875 a v rokoch 1905 – 1906 bola kvôli požiaru zrekonštruovaná. Zachovali sa v nej  ženská galéria na liatinových stĺpoch, svätostánok (aron hakodeš) a pôvodná maurská stropná maľba. Samotná synagóga nie je len jednoduchou stavbou z 19. storočia. Je židovskou pamiatkou, ktorá sa v súčasnosti obnovuje a priebežne využíva aj na kultúrne podujatia.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie