zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kežmarský hrad

Punkt na szlaku: Stredoveké hrady

Jedným z najzachovalejších hradov na Slovensku je Kežmarský hrad. Verejnosti je sprístupnený s expozíciami a muzeálnymi zbierkami. Stretnúť tu môžete i tajomnú čiernu pani alebo sa vžiť do kože prvej turistky, ktorá skončila v hradnej hladomorni. viac

Kežmarku právom patrí prívlastok „klenotnica pamiatok“ – väčšinu z nich ukrýva práve Kežmarský hrad. Neskorogotický a neskôr renesančne prestavané sídlo pochádza zo 14. – 15. storočia. Pôvodne malo dvojité hradby s vodnou priekopou. Dodnes sa zachovalo vnútorné opevnenie so systémom bášt a so vstupnou vežou, severné krídlo a západné vnútorné krídlo.

Vo vlastníctve mesta Kežmarok bol hrad využívaný na rôzne hospodárske účely a postupne upadal. Po požiari v roku 1901 prevzal starostlivosť o opravu hradu uhorský pamiatkový úrad. Za druhej svetovej vojny sídlilo na hrade gestapo, ktoré tu popravilo viacerých partizánov, čoho dôkazom je pamätná tabuľa na hradnom nádvorí.

Hradné expozície sú verejnosti prístupné od roku1931 apredstavujú návštevníkom vývoj mesta v trinástom až devätnástom storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov, MUDr. Vojtecha Alexandra – zakladateľa röntgenológie v Uhorsku či 30 kežmarských cechov.

S Kežmarským hradom sa spája tajomná legenda o Čiernej pani: panovník Imrich Thököly sa postavil na čelo povstania proti cisárovi, no prehral a musel preto utiecť z krajiny. Pred odchodom si chcel vziať v hrade ukryté cennosti. Kľučiarka, chodiaca v dlhých čiernych šatách, ostala v hrade a hľadala zamurovaný poklad. Podarilo sa jej ho nájsť a schovala ho do hradnej kaplnky. Keď pán poklad v hrade nenašiel, pochopil, kto ho vzal. Zradnú kľučiarku preklial, aby nemala pokoja ani po smrti. Dodnes na Kežmarskom hrade počuť jej kroky...

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie