Stredoveký Spišský hrad sa po prvý raz spomína v historických listinách z roku 1120. Život sa však na hradnom kopci objavil už pred takmer sedem tisíc rokmi – v kameňolome na susednom kopci Dreveník bola nájdená lebka neandertálskeho človeka.
Jeden z pokladov európskej kultúry tvorí dominantu Spiša už vyše osem storočí, preto je história Spišského hradu bohatá na množstvo vlastníkov: uhorský kráľovský rod Arpádovcov, kráľ Ľudovít z Anjou, bratia Imrich a Štefan Zápoľskí ,Thurzovci či poslední majitelia Čákiovci – všetci menili tvar hradu.
V máji 2008 vytvoril austrálsky sochár Andrew Rogers pod hradom krajinnú sochu (geoglyf) veľkých rozmerov (100x100 m) zo spišského travertínu. Dielo predstavuje dávnoveký miestny symbol koňa z keltskej mince.
Najznámejšou obyvateľkou Spišského hradu je Hedviga, sestra jedného z hradných pánov. Počas bratovej neprítomnosti sa starala o jeho jedinú dcéru Barborku. Poľský nepriateľ však dievčatko uniesol a pred otcovými očami zhodil z hradného brala. Nezodpovednej Hedvige odťali ruky od lakťov a dodnes po nociach hľadá stratenú Barboru na nádvoriach rozľahlého hradu.
Letné turistické obdobie spestrujú návštevníkom prehliadky remeselnej tvorby, hrané scénky so stredovekou tematikou, šermiarske súboje, folklórne večery či nočné prehliadky. Pôvabnou krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Osem zastávok oboznámi turistov s históriou oblasti a jej prírodnými zaujímavosťami.