zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kaštieľ v Hanušovciach

Charakterizujú ho štyri nárožné veže, rozsiahly park a okrasná záhrada. V kaštieli v Hanušovciach nad Topľou nahliadnete do histórie, ale aj do zaujímavostí regiónu. Sídli v ňom Vlastivedné múzeum. viac

Renesančno-barokový kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou bol postavený na prelome 17. a 18. storočia. Na hlavnom priečelí dvojpodlažného kamenného kaštieľa sú zachované pôvodné otvorené arkády. V 18. storočí prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou – strecha bola prestavaná na manzardovú a štyri veže pokryli zvonové strechy.

 

Staviteľmi a majiteľmi tzv. Veľkého kaštieľa bola rodina Dežöfiovcov. Práve počas ich vlastníctva bol kaštieľ v interiéri i na fasáde budovy bohato vyzdobený štukovou výzdobou. Počas vojny sídlilo v kaštieli velenie pracovného tábora pre „neprispôsobivé asociálne živly“. Po vojne sa budova využívala pre potreby miestnej meštianskej školy. Koncom50. azačiatkom 60. rokov 20. storočia bol kaštieľ priestorom pre sociálno-kultúrne potreby mesta Hanušovce nad Topľou.

 

Od roku 1975 je kaštieľ sídlom Vlastivedného múzea. Múzeum sa po roku 1998 začalo špecializovať na výskum a prezentáciu vysťahovalcov z východného Slovenska.

 

Súčasťou kaštieľa boli rozsiahle parky a okrasné záhrady, dnes prebudované na prírodno-krajinársky park s výmerou3 ha.

 

Prechádzky po okolí zavedú návštevníkov do Ranogotického kostola Nanebovzatia Panny Márie s renesančnou zvonicou a kamennou figurálnou výzdobou z 13. storočia. Za návštevu stojí aj technická pamiatka – Hanušovský viadukt – železničný most s najväčším oblúkom v strednej Európe, ktorý sa klenie priamo nad mestom. Dosahuje výšku 40 a dĺžku vyše 400 metrov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!