zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Hrad Šebeš

Punkt na szlaku: Stredoveké hrady

Nad obcou Podhradík sa vo výške 529 metrov črtá národná pamiatka – ruiny Hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či krásna slovenská príroda. viac

Nad obcou Podhradík sa vo výške529 metrovčrtá národná pamiatka – ruiny Hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či krásna slovenská príroda.

 

Predchodcami mnohých kamenných hradov boli hrady drevené. Rovnako to bolo aj s hradom Šebeš. Jeho predchodcom bol v 13. stor. strážny hrádok Havran. Ten združoval rytiersky  rád odetý v čiernych plášťoch. O dva storočia neskôr bol prestavaný na Castum Sebes, Sebeswar. Dnes sa mu hovorí Šebešský hrad. Mesto Košice ho dostalo ako dar od kráľa Vladislava.  To sa však znepáčilo Prešovčanom a v 16. storočí ho vypálili. Trestu síce neušli, hrad sa však nikdy neobnovil.

 

Hrad Šebeš bol charakteristický kruhovou vežou s hrubými múrmi, ako aj obytným palácom s obrannou stenou. Dnes sa na zarastenej skalnej ostrožine v pohorí Slanských vrchov črtajú už len jeho pozostatky. Hradný kopec je zarastený bohatou faunou, východnú stranu však lemuje strmá, kolmá stena.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!