zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Gánovce

Punkt na szlaku: Archeologická trasa

Exkluzívny výhľad na malebné končiare slovenských Tatier ponúka vŕšok Hrádok neďaleko Gánoviec, nálezisko mozgovne neandertálskeho človeka, ktorý žil pod Tatrami pred viac ako tisíc rokmi a predstavuje najstaršieho obyvateľa slovenskej strany Karpát. viac

Gánovce lákajú turistov nielen na minerálne pramene v kúpeľnom parku, ale aj na návštevu vápenatého vŕška zvaného Hrádok. Počas ťažby dekoratívneho travertínového kameňa v roku 1926 našiel strelmajster Koloman Koky nezvyčajný oválny kameň, ktorý odovzdal stredoškolskému profesorovi Jaroslavovi Petrbokovi. V čase nálezu sa predpokladalo, že kameň predstavuje mozgovňu väčšieho cicavca. Doktor Emanuel Vlček však v roku 1949 definoval nález ako vyliatok mozgovne neandertálského človeka.

Prvá písomná zmienka o vŕšku Hrádok pochádza z chotárovej listiny štiavnického opátstva z roku 1256. Od 70. rokov 19. storočia slúžil vrch ako kameňolom. Nález lebky neandertálca v 20. rokoch 20. storočia odštartoval systematický archeologický výskum v 50. rokoch. Archeológovia z viacerých krajín sa zhodli na tom, že Gánovce boli sídliskom pračloveka – neandertálca z mladšej doby kamennej. Najstarší známy obyvateľ Slovenska tak žil pod Tatrami už pred viac ako tisíc rokmi. Podľa náleziska je tiež nazývaný aj gánovecký človek.

Domovom nálezu celosvetového významu je dnes pražské Národné múzeum. Jeho vernú kópiu možno však nájsť v stálej expozícii Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade s názvom Klenoty dávnej minulosti. Gánoveckému človeku je tiež venovaná aj samostatná expozícia Podtatranského múzea v Poprade, otvorená v roku 1969.

Miesto nálezu mozgovne neandertálca sa turistom naozaj oplatí navštíviť: z travertínovej kopy na lúke je nádherný výhľad na čarokrásne tatranské končiare.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!