zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Myšia Hôrka

Punkt na szlaku: Archeologická trasa

Pozoruhodný objav sa podaril v lokalite Myšia Hôrka: archeológovia tu objavili zvyšky kamenného mesta z obdobia spred 3 500 rokmi! Historici dnes archeologickú lokalitu na Spiši prirovnávajú k slávnym gréckym Mykénam. viac

Sídliskový útvar na Myšej Hôrke pri Spišskom Štvrtku sa rozprestiera na ploche takmer 7 000 m2. Sídlo je uzavreté do mohutného obranného systému s priekopami, valmi, kamennými múrmi a bastiónmi. Súčasťou objaveného sídla na Myšej Hôrke je akropola, ktorá v minulosti slúžila ako kultové miesto.

Kamenné mesto pod Tatrami obývali ľudia otomanskej kultúry, ktorí sídlili na území Slovenska asi pred 3 500 rokmi. Mesto chránilo pravekú obchodnú cestu, ktorá cez Spiš spájala Pobaltie so Stredomorím.

K najcennejším nálezom z Myšej Hôrky sa považuje prekrásny náramok zo zlata zdobený mykénskou ornamentikou, bronzová ozdoba s centrálne umiestneným symbolom slnka s dvoma štylizovanými obrátenými levími hlavami, bronzové ihlice, prstene, náušnice, prívesky srdcovitého tvaru, mesiačikové ozdoby, ľudská plastika a neobyčajne rozmanitá keramika. Nájdené tu boli aj zdobené amfory, džbány, hrnce, poháriky, misy, cedidlá a závažia. Zaujímavé sú prenosné hlinené piecky – pyrauny, slúžiace k príprave jedál a na kultové účely.

K najatraktívnejším objektom sídliska patrí obetisko, kde boli nájdené aj pozostatky ľudských obetí. Niektorým kostrám chýbali im časti rúk a nôh.

Z náleziska pochádzajú aj hlinené sošky žien – idoly. Kým neolitické Venuše predstavovali bohyne plodnosti, sošky žien otomanskej kultúry sú ploché. Idoly z Myšej Hôrky súvisia s uctievaním plodnosti v roľníctve a pastierstve.

Niektoré z  nájdených predmetov sú uložené v stálej expozícií na Bratislavskom hrade.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!