zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Šoldov

Punkt na szlaku: Archeologická trasa

Magické miesto medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami je dodnes opradené mnohými tajuplnými legendami: nikto nevie, ako a prečo zanikla osídlená lokalita medzi Štrbou a Važcom. Navštívte mysteriózny Šoldov a pokúste sa zistiť, čo sa tam stalo... viac

Šoldov je zaniknutá osada medzi Štrbou a Važcom z 13. – 14. storočia v katastrálnom území podtatranskej obce Štrba.

Archeologické nálezy potvrdili, že osídlená lokalita zanikla násilným spôsobom v polovici 15. storočia. História Šoldova je opradená rúškom tajomstva: dodnes sa nevie, kto a ako dlho na území Šoldova žil, ani aká tragédia sa tam odohrala. Jediné, čo sa o záhadnom mieste vie je, že kedysi na jeho území stála sakrálna stavba s vežou: svedectvo o nej podal katolícky farár Gbriel Dzurenda v roku 1875, keď v matrike zomrelých k menu istého Jána Palindera napísal: Tento mi povedal že zo stromu, kteri virostnul z obloku Turni Zsoldov, každoročne jablčka jedol.

Prvýkrát sa Šoldov spomína v roku 1667 v Levočskej kronike Gašpara Haina v súvislosti so zemetrasením pod Tatrami. Lokalizáciou osady sa zaoberal historik dr. Ratkoš z Historického ústavu SAV a nevylučoval, že by sa mohlo jednať o kaplnku sv. Eustacha, o ktorej existujú písomné zmienky v katastri obce Štrba už v tretej štvrtine 13. storočia.

Archeologický prieskum, ktorý začal profesor Pifflo v roku 1951, odhalil zvyšky cirkevnej architektúry románskeho opátstva, čo dokazuje nájdený unikátny kamenný kríž, ktorý je dodnes pýchou Slovenského národného múzea v Bratislave. Nájdené boli aj zvyšky kamenného muriva stredovekých objektov rôznych veľkostí tvoriace ulicu, kostrové nálezy, keramika a kovové artefakty. Miesto záhadne zaniknutej osady dnes označuje symbolický pamätník.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!