zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kežmarok

Návštevníkom Kežmarku je sprístupnených niekoľko zaujímavých pamiatok: Kežmarský hrad, neskorogotická Bazilika sv. Kríža z 15. storočia, vzácny drevený artikulárny kostolík z roku 1717 i Evanjelické lýceum s najväčšou knižnicou v strednej Európe. viac

Najstaršia písomná zmienka z oblasti  pochádza z roku 1251 a uvádza pri Kostole sv. Alžbety osadu Sasov. Mesto Kežmarok vyrástlo na križovatke starých diaľkových obchodných ciest splývaním slovenských a nemeckých osád. Práva slobodného kráľovského mesta dostal Kežmarok v roku 1380.

V 14. storočí bol na mieste staršej kaplnky postavený farský Kostol sv. Kríža. Veľkolepou gotickou prestavbou získala stavba charakteristický trojloďový halový priestor.

Kežmarok rozkvitá

Obdobím hospodárskeho rozkvetu mesta bolo 15. storočie: vtedy začal na mieste Kostola sv. Alžbety vyrastať neskorogotický hrad a mesto sa dostalo do právomoci hradného zemepána Zápoľského. Vlastníkom hradu bolo niekoľko významných majiteľov, napr. Štefan I. Tököli či Imrich Tököli. V roku 1720 získalo hrad do vlastníctva mesto. V 19. storočí bola zbúraná časť hradieb na západnej strane hradu – na ich mieste mesto postavilo kasárne. Po postupnej rekonštrukcii tu sprístupnili historickú expozíciu Podtatranského múzea v Kežmarku.

Vzácny kostolík a najväčšia knižnica

K najvýznamnejším mestským stavbám patrí barokový drevený artikulárny evanjelický kostol z roku 1688. Kostolík bol v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva ako drevené sakrálna stavba Karpatského oblúka.

K vzácnostiam mesta patrí aj Evanjelické lýceum z prvej polovice 19. storočia s najväčšou knižnicou v strednej Európe, ktorá obsahuje až 150 000 zväzkov.

Historické jadro mesta Kežmarok bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie