zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Levoča

Bohatú levočskú históriu reprezentuje vyše 330 pamiatkových objektov: Chrám sv. Jakuba s najvyšším dreveným oltárom na svete, dom svetoznámeho rezbára Majstra Pavla či turisticky atraktívna klietka hanby na starobylom námestí. viac

Prvá zmienka o meste Levoča pod názvom Leucha pochádza z listiny z roku 1249. Osada s výhodnou polohou na obchodnej ceste Via Magna (Veľká cesta) sa stala hlavným centrom nemeckej kolonizácie na Spiši a v roku 1271 bola povýšená na hlavné mesto Spoločenstva spišských Sasov. Za slobodné kráľovské mesto bola Levoča vyhlásená v roku 1323.

Svetový oltár zo slovenskej lipy

Dominantou obdĺžnikového námestia je Chrám sv. Jakuba zo 14. storočia. Interiér kostola krášli 11 gotických i renesančných chrámových oltárov. Hlavný oltár sv. Jakuba je najvyšším oltárom svojho druhu na svete. Vyrezávaný je z lipového dreva a zhotovil ho v rokoch 1507 až 1517 vo svojej dielni Majster Pavol z Levoče.

Klietka hanby pre nehanebných

Námestie lemuje vyše 50 pôvodných meštianskych a patricijských domov – Thurzov dom s renesančnou atikou, Krupekov dom s renesančnými fasádnymi maľbami či dom Majstra Pavla s múzeom. Najatraktívnejšou súčasťou starobylého námestia je tzv. klietka hanby zo 16. storočia, ktorá sa v minulosti využívala na verejné pranierovanie.

Mariánska púť

Každoročne na začiatku júla sa Levoča stáva miestom najväčšieho stretnutia pútnikov na Slovensku. Veriaci v dlhých zástupoch vystupujú na Mariánsku horu, aby spoločne vzdali vďaku Panne Márii na bohoslužbách v neogotickom Kostole Navštívenia Panny Márie zo začiatku 20. storočia.

Historické jadro mesta Levoča bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2009 je Levoča zapísaná na Zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie