zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Spišská Kapitula

Spišská Kapitula bola kedysi centrom cirkevnej správy a jej právomoc zasahovala od Šariša až po Liptov. Dnes je súčasťou Spišského Podhradia a vábi návštevníkov na Katedrálu sv. Martina, biskupský palác, zachované hradné múry i Kaplnku Zápoľských. viac

Najstaršia písomná zmienka o Spišskej Kapitule pochádza z roku 1209 a podľa nej bola majetkom prvého známeho spišského prepošta Adolfa. Spišská Kapitula vznikla ako výlučne kňazská osada v 13. storočí. Sídlilo v nej prepošstvo, obývali ju iba kňazi a ich služobníctvo. Počas panovania cisárovnej Márie Terézie tu bolo založené samostatné spišské biskupstvo. V roku 1780 bol pri biskupstve zriadený seminár a v roku 1819 učiteľský ústav. V súčasnosti je súčasťou Spišského Podhradia.

Organy sv. Martina

Dominantou Spišskej Kapituly je neskororománska Katedrála sv. Martina s dvoma vežami, troma organmi a najstaršou kamennou plastikou na Slovensku. Pýchou spišského kostola sú aj tri organy. Všetky majú novogotické skrine a riegerovské zariadenie. Z roku 1891 pochádza malý organ, ktorý sa ukrýva vo svätyni, slúžiaci kanonikom pri spievaní hodiniek.

Významnou stavbou Spišskej Kapituly je tiež neskororenesančný biskupský palác z roku 1625, ktorého súčasťou je aj kaplnka. Pri paláci sa v minulosti rozkladal francúzsky park, do ktorého sa vstupovalo cez dodnes stojacu Hodinovú vežu pochádzajúcu z roku 1739.

Dedičstvo Zápoľských

Unikátne dedičstvo v podobe jednej z najkrajších gotických stavieb na slovenskej strane Karpát  zanechal na Spiši aj významný šľachtický rod Zápoľských – bohato zdobenú Kaplnku Zápoľských nájdu turisti v neďalekom Spišskom Štvrtku.

V Spišskej Kapitule je okrem malebnej katedrály zachovaný aj hradobný múr s Dolnou a Hornou bránou a 10 domov kanonikov z 15. storočia.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie