zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Múzeum v Kežmarku

Kežmarské múzeum ponúka zaujímavé expozície v troch objektoch: na Kežmarskom hrade, v expozícií meštianskej bytovej kultúry a v meštianskom dome, ktorý funguje ako mestská výstavná sieň. Návštevníkom je sprístupnená hradná kaplnka a vyhliadková veža. viac

V Kežmarskom hrade je inštalovaných niekoľko stálych expozícií z oblasti archeológie, cechov a remesiel, zbraní či lekární. K najobľúbenejším výstavám patria výstavy z dejín i súčasnosti Kežmarku, prezrádzajúce zaujímavé informácie z jeho pravekého a stredovekého osídlenia. Nachádza sa tu tiež expozícia venovaná kežmarskej židovskej komunite i pamiatke rodiny Thököly. Kežmarský hrad medzi stálymi expozíciami ponúka aj expozíciu radničnej miestnosti, streleckého spolku, historických portrétov zo zbierok múzea či expozíciu sakrálneho umenia a výstavu venovanú životu a dielu MUDr. V. Alexandra. Súčasťou múzea je sprístupnená vyhliadková veža a hradná kaplnka.

Samostatnú expozíciu tvorí expozícia historických vozidiel, ktorá návštevníkov oboznámi s unikátnymi autami a motorkami i hasičskou technikou.

Sprístupnená expozícia meštianskej bytovej kultúry na Spiši sa nachádza v meštianskom dome na Hlavnom námestí č. 55. Táto ojedinelá expozícia na území Slovenska predstavuje nielen umelecko-remeselné exponáty zo 17. storočia, ale aj súčasti meštianskeho bytového interiéru 19. storočia. Expozícia návštevníkom ponúka zariadenú kuchynskú a jedálenskú časť meštianskeho domu, jeho salóny i spálňu.

Ako výstavná sieň je v Kežmarku využívaný meštiansky dom na Ulici MUDr. Alexandra č. 11. Budova patrí medzi najstaršie zachované ukážky meštianskej architektúry v Kežmarku: dom skrášľujú  pôvodné gotické a renesančné architektonické detaily.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie