zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Rezervácia ľudovej architektúry Osturňa

Punkt na szlaku: Architektonická cesta

Najdlhšia potočná dedina Slovenska, Osturňa, leží v doline Osturnianskeho potoka. Prevažná časť zástavby je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V jedinečnom prírodnom prostredí sa nachádza 157 chránených goralských usadlostí. viac

Rezervácia ľudovej architektúry Osturňa patrí do ochranného pásma Pieninského národného parku. Prírodnú scenériu krajiny dopĺňajú Veľké Osturnianske jazero, Malé jazerá a jazero Ozero.  Zástavbu najdlhšej potočnej dediny Slovenska tvoria hospodárske dvory tiahnuce sa údolím v dĺžke až 9 km.

Zamagurskú obec, ktorá dnes predstavuje prekrásny skanzen ľudovej architektúry, založili Rusíni v 16. storočí na majetkoch panstva Niedzica a vytvorili tak najzápadnejšie rusínske osídlenie na Slovensku. Pôvodní rusínski osadníci boli pastieri a panstvu boli zaviazaní naturálnymi dávkami i niektorými povinnosťami (kosenie lúk). 

Osturnianske domy sú usporiadané v reťazovej zástavbe domov na zárubkoch, ktorých delením medzi dedičov sa pôvodné medzery medzi domami zapĺňali a v niektorých častiach obce tak zastavali ulicu. Na pahorku za potokom sa nachádza murovaný gréckokatolícky kostol s dreveným stropom z roku 1796, postavený podľa lemkovskej tradície.

Na zachovalú ľudovú kultúru odkazujú maľované rámy okien a tradičný ľudový odev – goralský kroj. Mužský odev charakterizuje najmä klobúk zdobený mušličkami a orlím alebo jastrabím perom. Bohato vyšívané súkenné nohavice, vyšívaný kožúšok z hnedej barančiny a  valaška tvoria tradičný odev Gorala. Ženské kroje sa skladajú z bielej košele s dlhými rukávmi a z pestrofarebnej vesty zdobenej rastlinnými ornamentmi a veľkou stuhou. Sukne sú pestrofarebné a kvetované. Na krku nosia goralské ženy náhrdelníky s červenými gorálkami.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie